O úřad tureckého prezidenta se bude ucházet šest kandidátů

V červnových volbách tureckého prezidenta se utká šest kandidátů, mezi nimiž je jedna žena a jeden uvězněný politik. Konečný seznam kandidátů zveřejnila v neděli ústřední volební komise a informovala o něm agentura Anadolu.

Favoritem voleb je současný prezident Recep Tayyip Erdogan (64), který zemi vládne už od roku 2003. Nejprve byl premiérem a od roku 2014 je prezidentem. Pokud nezíská už v prvním kole 24. června přes 50 procent hlasů, bude se konat 8. července kolo druhé. Turci v zahraničí začnou volit už 7. června, v České republice mohou Turci na turecké ambasádě volit 17. června, uvedla agentura Anadolu.

Největší šanci postoupit s Erdoganem do druhého kola má podle průzkumů veřejného mínění kandidát Lidové republikánské strany (CHP) Muharrem Ince (54). Tento dlouholetý poslanec největší opoziční strany patří už léta k hlasitým oponentům vládní strany AKP a Erdogana, jehož kritizuje za uzurpování moci, potírání svobody slova a potlačování demokracie v zemi.

O úřad tureckého prezidenta se uchází také bývalý lídr opoziční prokurdsky orientované Lidové demokratické strany (HDP) Selahattin Demirtaş (45), který je ale od konce roku 2016 ve vězení. Loni v prosinci s ním začal soud kvůli obvinění z terorismu, což jeho strana označuje za politicky vykonstruované obvinění.

Jedinou ženou mezi prezidentskými kandidáty je předsedkyně nové Strany dobra Meral Akşenerová (61), která se od založení strany loni v říjnu stala populární kritičkou prezidenta Erdogana. Na oficiálním seznamu uchazečů o úřad hlavy této osmdesátimilionové země je také předseda levicové Vlastenecké strany Dogu Perinçek (75) a šéf proislámské Strany štěstí Temel Karamollaoglu (76).

Předčasné parlamentní a prezidentské volby, které se měly konat až v listopadu 2019, vyhlásil Erdogan minulý měsíc. Dřívější termín zdůvodnil tím, že země potřebuje silného prezidenta, aby mohla čelit ekonomickým výzvám a konfliktu v Sýrii.

Nynější volby budou prvními volbami hlavy státu od doby, co voliči v loňském referendu těsně schválili změnu ústavy měnící parlamentní systém v zemi na prezidentský. Reformu navrhl Erdogan, který tak v případě zvolení do nejvyššího úřadu získá více pravomocí. Průběh referenda kritizovala opozice i pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) mimo jiné proto, že ústřední volební komise uznala za platné i volební lístky a obálky, jež nebyly řádně orazítkované.

 

Zdroj: ČTK

O úřad tureckého prezidenta se bude ucházet šest kandidátů Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. V Katalánsku se dnes znovu volí premiér

    Společnost ·

    Katalánský parlament bude dnes ve druhém kole hlasovat o novém premiérovi tohoto autonomního regionu, jehož vládu sesadil Madrid loni v říjnu kvůli snahám o odtržení o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.