NWR bude kvůli nízkým cenám uhlí nadále ve ztrátě, odhadují analytici

Těžební společnost New World Resources, která vlastní těžební firmu OKD, vykáže za poslední čtvrtletí loňského roku další ztrátu. Ta ale bude nižší než v předchozích dvou obdobích, odhadují analytici. Za loňské 3. kvartál měla firma ztrátu 122,3 milionu eur (asi 3,16 miliardy Kč). V roce 2012 se propadla do ztráty milion eur. NWR své hospodářské výsledky zveřejní zítra.

Za loňský 3. kvartál měla firma ztrátu 122,3 milionu eur (asi 3,16 miliardy Kč). V roce 2012 se propadla do ztráty milion eur. NWR své hospodářské výsledky zveřejní ve čtvrtek.

Marek Hatlapatka, investiční stratég poradnské společnosti Cyrrus uvedl, že čistá ztráta NWR by za loňské 4. čtvrtletí měla dosáhnout zhruba 30 milionů eur (přibližně 826 milionů korun). Analytici Patria Direct očekávají čistou ztrátu až 50 milionů eur. Podle Hatlapatky je důvod stále stejný, a to nízké prodejní ceny koksovatelného i energetického uhlí a vysoký podíl fixních provozních i finančních nákladů.

„Investoři nicméně budou více než na samotná čísla zvědaví na to, zda management firmy řekne něco bližšího k nedávno oznámenému plánu revize kapitálové struktury firmy. Právě tento proces se nyní zdá být klíčovým pro budoucí osud firmy a cenu jejích akcií,“ řekl Hatlapatka.

Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities dodal, že v průměru o zhruba pětinu nižší realizační ceny koksovatelného uhlí a o 24 procent nižší ceny energetického uhlí dovedly v loňském roce firmu do mnohem vyšší ztráty v porovnání s rokem 2012 i při srovnatelných objemech ročních prodejů.

Na výši ztráty se podle Hlinomaze dramaticky podepsaly jednorázové položky, zejména snížení hodnoty aktiv v celoroční odhadované výši přes 312 milionů eur. Ve výsledovce i v rozvaze společnosti by se patrně měl již odrazit dopad prodeje dceřiné společnosti OKK Koksovny na konci loňského roku. Firmu za 95 milionů eur koupila společnost Metalimex.

NWR předpokládá, že vzhledem ke snižování cen uhlí se značně sníží zásoby, které je ekonomicky výhodné vytěžit. Právě kvůli tomu, že se těžba nevyplácí, chce firma zavřít Důl Paskov na Frýdecko-Místecku.

O případném angažmá státu ohledně OKD, které Důl Paskov patří, má být jasno do konce března. Jednou z možností je, že by OKD na své náklady těžbu prodloužilo do konce roku 2016 a stát by k 1. lednu 2017 Důl Paskov za korunu koupil.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala a je kotována na burze v Londýně, Praze a Varšavě.

Zdroj: ČTK. Zet

NWR bude kvůli nízkým cenám uhlí nadále ve ztrátě, odhadují analytici Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.