Nultý bod: festival o pohybu těla i mysli

Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod oživí od 14. dp 19. července kulturní scénu Prahy. Představí oceňované české tanečníky i zahraniční hosty v sedmi inscenacích a workshopech. 

Festival, jehož první ročník proběhl v roce 2008,  se bude letos odehrávat v Divadle v Celetné, v Divadle Ponec, ale i v ulicích Prahy. 

 Nultý bod do Česka přiváží současnou zahraniční tvorbu na poli tanečního a fyzického divadla v podobě díla choreografky Heleny Waldmannové, choreografa Matiji Ferlina nebo celosvětově známého německého souboru LIGNA. Představí se také čeští tanečníci jako Radim Vizváry nebo Miřenka Čechová tentokrát v roli režisérky.

„Nultý bod je místo nulového pohybu a zároveň v něm nelze setrvávat. Z Nultého bodu všechen pohyb vychází, jako je to na grafu. Všechny osy se v něm nakonec setkají,“ vysvětluje název festivalu jeho umělecký šéf Petr Boháč.

„Letošní ročník ale není jen o pohybu těla. Je o pohybu mysli, o pohybu informací, ale také o vjemech a myšlenkách, které s námi smýkají ze strany na stranu,“ dodává Boháč.

Právě pohybu informací se věnuje interaktivní site-specific hra Secret Radio německého souboru LIGNA. Její návštěvníci dostanou po vstupu do nákupního centra Palladium telefon se sluchátky. Stanou se tak loutkami v přesně připraveném scénáři, který jim umožní poznat, jaké je to být "neviditelný" uprostřed nákupního davu.

Představení má v podtitulu citát Hannad Arendtové "Pravá moc začíná tam, kde začíná utajení" a odkazuje ke skutečnosti, že každý člověk denně předává sám o sobě mnoho informací prostřednictvím telefonu, mailu či kreditní karty, aniž by zcela věděl, komu - autoři inscenace jsou přesvědčeni o tom, že tajným službám. Umělci se ptají, proč stát udržuje monopol na tajné agentury a zda lidé musejí organizovat nové tajné společnosti a sami neustále vytvářet a zdokonalovat systémy kontroly nad sebou samotnými.

Zdroj: ČTK, nultybod.cz

Nultý bod: festival o pohybu těla i mysli

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.