Čínští turisté utrácejí v Česku čím dál více peněz, předstihli i Rusy

Čínští turisté utrácejí v Česku čím dál více peněz. V období mezi březnem a červnem předčili Číňané poprvé v objemu plateb v českých obchodech Rusy. Nákupy Číňanů v České republice vzrostly během prvního letošního pololetí meziročně o 119 procent. Turisté z Ruska oproti tomu utratili o 42 procent méně. Počet čínských turistů by měl navíc od podzimu ještě více vzrůst a počítá se také s tím, že dále přibude nákupů. Pomoci v tom má mimo jiné i zavedení nového přímého leteckého spojení Pekingu a Prahy. Informace vycházejí ze zprávy společnosti Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vrácení DPH. Českou republiku by mohlo letos navštívit 270 tisíc Číňanů. 

V červnu dosáhl podíl útrat čínských návštěvníků 26 procent celkové částky, kterou všichni turisté v ČR v obchodech nechali. Podíl Rusů klesl na 24 procent. Ještě v lednu 2014 se přitom Rusové podíleli na útratách zahraničních turistů z 68 procent a Číňané jen ze čtyř procent.

„Nejsou to však jen Číňané, ale i další asijské země, které posilují svoji pozici na trhu, jde například i o Tchaj-wan či Thajsko, které má také jednu z nejvyšších průměrných útrat,“ uvedla marketingová manažerka Global Blue Zuzana Roubíčková.

Návštěvníci z Thajska utratili v průměru v České republice 31 329 korun. Druzí jsou Číňané, kteří v obchodech v nechají průměrně 21 443 korun. Američané pak vydají v průměru 15 639 korun. Číňané nejčastěji kupují oblečení a módu (45 %) a šperky a klenoty (37 %). Ruský turista průměrně utratí v Česku jen 7 839 korun.

Do Česka loni přijelo o pětinu víc čínských turistů než v roce 2013, celkem 211 tisíc. Čínské aerolinie Hainan Airlines navíc oznámily, že od 23. září začnou provozovat mezi Prahou a Pekingem třikrát týdně pravidelné letecké spojení. Linku ročně využije asi 60 tisíc cestujících. Podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur letos přijede do České republiky 270 tisíc čínských turistů.

 

Zdroj: ČTK

 

Čínští turisté utrácejí v Česku čím dál více peněz, předstihli i Rusy Foto: kavalenkau / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Fiat Chrysler zaplatí v USA rekordní pokutu

    Byznys ·

    Americké úřady udělily automobilce Fiat Chrysler rekordní pokutu ve výši 105 milionů dolarů. Důvodem jsou chyby při svolávání vozů k opravám. Podle BBC tak mohla firma…

  2. Skotové chtějí další referendum o samostatnosti

    Společnost ·

    Vhledem k politice britského premiéra Davida Camerona je nové referendum o nezávislosti Skotska nevyhnutelné. Prohlásil to jeden z nejváženějších představitelů skotský…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.