Čínský podnikatel se přiznal k tomu, že se pokusil ukrást americká armádní data

Čínský podnikatel souzený ve Spojených státech se včera doznal k tomu, že se spolu se dvěma komplici snažil dostat k důvěrným informacím dodavatelských firem americké armádě. Za pokus ilegálního získávání citlivých armádních informací mu nyní hrozí až pět let vězení. Informaci uvedla agentura Reuters.

Padesátiletý Su Pin se podle amerického ministerstva spravedlnosti nabourával do počítačových sítí velkých firem dodávajících výzbroj americké armádě, mezi nimiž byl například výrobce letadel Boeing. S touto činností začal v roce 2008 a o dva roky později například poslal elektronickou poštou do Číny tajné informace o vojenském dopravním letounu C-17 vyráběném právě firmou Boeing.

Spojené státy v posledních letech opakovaně upozorňují na čínské hackerské útoky vůči americkým úřadům a firmám. Čína podobná obvinění odmítá. Americký prezident Barack Obama se loni v Bílém domě s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem shodl, že obě země nebudou provádět nebo vědomě podporovat počítačovou špionáž a pirátství. Prezidenti se podle Bílého domu také dohodli na vytvoření expertní skupiny, která se má těmito otázkami dále zabývat. Dohoda nezakazuje počítačovou špionáž k zajištění národní bezpečnosti, ale zakazuje ekonomickou špionáž ve prospěch konkurence.

 

 

Zdroj: ČTK

Čínský podnikatel se přiznal k tomu, že se pokusil ukrást americká armádní data Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.