reklama

Nový služební zákon promění personalistiku ve státní správě, říká H. Kejhová

Od 1. července vstoupí v platnost nový služební zákon, se kterým bude složitější zaměstnance do státní správy přijímat, ale i propouštět. Úředníci budou také muset složit odbornou zkoušku, na kterou mají pouze dva pokusy. Podle redaktorky magazínu Moderní řízení Hany Kejhové je tento krok snahou odpolitizovat veřejnou správu.   

Mohlo by vás zajímat

V souvislosti se zákonem se promění i personalistika a personální politika veřejné správy. Ta se totiž čím dál více inspiruje trendy a zkušenostmi ze soukromého sektoru. „Ten zákon nyní striktně řekne, že někde místo pětistupňového řízení bude například třístupňové a řekne přesně jak má vypadat model a profil toho člověka, takže by nemělo docházet k takovým trapasům, že najmete odborníka na Správu evropských fondů a během procesu se ukáže, že neumí anglicky,“ vysvětluje Kejhová. 

Příkladem úřadu, kde dochází k inspiraci ze soukromého sektoru, může být podle Kejhové Magistrát města Hradec Králové, na kterém působí jako vedoucí personálního oddělení Jaroslav Kříž - manažer, který přešel ze soukromé sféry do veřejného sektoru. „Jelikož má podporu se shora, tak si právě může dovolit používat personální nástroje - hodnocení lidí, motivaci, koučink,“ řekla Kejhová.

Státní správa může podle Kejhové oproti soukromému sektoru nabídnout svým zaměstnancům větší jistotu zaměstnání a větší míru antidiskriminační politiky. „Má zde šanci jak uchazeč, tak někdo ve středním věku i odborník v předdůchodovém věku,“ řekla Kejhová. Novým fenoménem je podle ní i to, že státní správa najímá odborníky z neziskového sektoru, kteří zde uplatňují své dobré myšlenky. Protože neziskové organizace jsou v současnosti podfinancované ještě více než veřejný sektor, daří se úřadům takové lidi do svých služeb získávat.

 

Záznam celého rozhovoru s redaktorkou časopisu Moderní řízení Hanou Kejhovou o personalistice ve veřejném sektrou si můžete poslechnout v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Nový služební zákon promění personalistiku ve státní správě, říká H. Kejhová Foto: Hana Kejhová; Foto: Jiří Koťátko

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.