Nové referendum? Mluvčí Mayové jej vylučuje

Plán vlády premiérky Theresy Mayové zveřejněný minulý týden představuje jediný způsob, pomocí něhož lze docíit dohody o odchodu Británie z Evropské unie, který bude v souladu s vládními cíli. Řekl to v pondělí mluvčí Mayové a zároveň vyloučil možnost uspořádat nové referendum o brexitu. Navrhla to někdejší členka kabinetu Justine Greeningová, podle níž je vládní plán poctivým pokusem o kompromis, který se ale nelíbí nikomu.

"Britská veřejnost hlasovala pro vystoupení z Evropské unie. Nebude druhé referendum...za žádných okolností," řekl mluvčí Mayové.

Londýn minulý týden zveřejnil podrobnosti plánu na odchod z EU, který je ale pro zastánce takzvaného tvrdého brexitu nepřijatelný. Odstoupili kvůli tomu dva ministři.

Greeningová, která do ledna řídila školství, dokument o brexitu označila za nejhorší pro obě strany. Sama v referendu v roce 2016 hlasovala pro setrvání v unii. Podle ní by se teď mělo konečné rozhodnutí vrátit k občanům, aby se vyřešil zablokovaný spor mezi politiky.

Greeningová napsala v listu The Times, že existují tři možnosti - plán Mayové, zůstat v EU nebo z unie odejít bez dohody. Lidé by měli mít možnost označit první a druhou volbu, aby se dospělo ke konsensu.

V rozhovoru s BBC řekla, že vládní dohodu považuje "za moudrý pokus o kompromis, který nevyhovuje nikomu". "Pravda je, že parlament je zablokovaný. Ať bude na stole jakýkoli návrh, najdou se poslanci, kteří ho odmítnou. Británie ale potřebuje najít cestu kupředu," řekla Greeningová. BBC ji označuje za nejvyššího bývalého člena vlády, který se vyslovil pro nové referendum. Greeningová řekla, že stejný názor jako ona mají další vysoce postavení členové Konzervativní strany a že s postupem vlády nesouhlasí ani ti, kdo v referendu byli pro odchod z unie.

Parlament, který má v pondělí Mayová seznámit s výsledkem summitu NATO z minulého týdne, má dnes projednávat také strategii brexitu.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Nové referendum? Mluvčí Mayové jej vylučuje Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Britský premiérka Theresa Mayová

reklama

Další články

  1. Česko nepomůže Itálii s migranty

    Společnost ·

    Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to premiér Andrej Babiš na dotaz týkající se aktuální italské žádosti o pomoc s uprchlíky. Babiš trvá na tom, že …

  2. Facebook nebude mazat falešné zprávy

    Tech ·

    Americká internetová společnost Facebook nehodlá na své sociální síti mazat falešné zprávy. Podle firmy by to bylo v rozporu se základními principy svobody projevu. In…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.