Nový katalánský premiér vyzval k zahájení procesu odtržení od Španělska

Separatistický vůdce Carles Puigdemont se po jmenování Katalánským parlamentem včera stal předsedou regionální vlády. Puigdemont ještě před zvolením vyzýval k zahájení procesu odtržení Katalánska od Španělska. Nový předseda povede kabinet na základě sobotní koaliční dohody, která podporuje nezávislost prosperujícího regionu na madridské vládě.

„Musíme zahájit proces vytvoření nezávislého státu v Katalánsku, aby rozhodnutí katalánského parlamentu byla suverénní,“řekl Puigdemont podle agentury AFP shromážděným katalánským poslancům před svým očekávaným zvolením do čela nové vlády.

Kabinet vznikne na základě dohody mezi koalicí Společně pro Ano, která vyhrála podzimní předčasné volby do regionálního parlamentu, a levicovou stranou Kandidátka lidové jednoty (CUP), které mají v katalánském parlamentu většinu. Dohoda o společné vládě dlouho vázla na tom, že se obě strany nemohly dohodnout na tom, kdo bude premiérem. CUP odmítala dosavadního šéfa regionální vlády Artura Mase, ale ten do poslední chvíle bojoval o své udržení ve funkci.

Nakonec ale Mas svoje úsilí vzdal, protože kdyby nový předseda vlády nebyl jmenován do pondělka, musely by se vypsat předčasné volby. Vyhlídka na ně vyvolala mezi nejsilnějšími uskupeními obavy, že by v opakovaných volbách o svou nynější společnou většinu přišly.

Separatisté vypracovali plán budování nového státu, rozvržený na 18 měsíců. Katalánské orgány by po referendu schválily ústavu nového státu a začaly budovat nezbytné národní instituce v čele s armádou, centrální bankou a justicí. Puigdemont uvedl, že Katalánsko bude muset během té doby jednat se Španělskem, Evropskou unií a mezinárodními institucemi.

Třiapadesátiletý Puigdemont, který patří do Společně pro Ano, byl doposud předsedou sdružení radnic katalánských měst podporujících nezávislost. Je znám jako vytrvalý zastánce nezávislosti regionu, který má asi 7,5 milionu obyvatel. Podle listu El País prohlásil, že hodlá „vyhnat z Katalánska vetřelce“. Analytik Antonio Barroso agentuře Reuters řekl, že nahrazení Mase Puidgemontem nejspíše povede k radikalizaci separatistického hnutí.

CUP je krajně levicovou stranou, která odmítá členství Katalánska v NATO a Evropské unii. Společně pro Ano má naopak středo-pravou orientaci a je vstřícná k podnikatelům. Obě mají ale za společný cíl dospět k referendu, které by podle jejich představ mělo rozhodnout o odtržení Katalánska od španělského království.

Madridská ústřední vláda tyto snahy ostře odsuzuje a společně s ústavním soudem se jí zatím daří separatistům klást překážky. V listopadu ústavní soud odmítl rezoluci katalánského parlamentu o vyhlášení nezávislosti.

Premiér Mariano Rajoy včera prohlásil, že zablokuje jakýkoli jednostranný krok nové katalánské vlády, a nařídil všem složkám vlády, aby chránily zákonnost. „Budu bránit a chránit demokracii v celém Španělsku. Budu bránit suverenitu španělského lidu,“ citovala Rajoye agentura Reuters. Premiér dodal, že v tomto úsilí včera dostal podporu od předsedy socialistů Pedra Sáncheze a předsedy nové centristické strany Ciudadanos (Občané) Alberta Rivery.

 

 

Zdroj: ČTK

Nový katalánský premiér vyzval k zahájení procesu odtržení od Španělska Foto: ČTK/ZUMA/Matthias Oesterle: Carles Puigdemont

reklama

Další články

  1. USA vyslaly bombardér nad Korejský poloostrov

    Společnost ·

    Americký bombardér B-52 dnes přeletěl nízko nad územím spojenecké Jižní Koreje. Šlo o demonstraci síly USA po středečním severokorejském jaderném testu, napsala agentu…

  2. Alter Eko: Vývoj měnové politiky v roce 2016

    Byznys ·

    Od krizového roku 2008 hraje měnová politika ve finanční světě velkou roli. Postupné oživování ekonomik ale vyvolává diskuzi o tom, zda je toto monetární inženýrství j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.