Norský ropný fond plánuje zažalovat Volkswagen kvůli aféře dieselgate

Norský státní ropný fond se chystá zažalovat německou automobilku Volkswagen. Důvodem jsou negativní dopady způsobené aférou dieselgate, při níž německý koncern skrýval vysoce nadlimitní hodnoty hodnoty oxidu uhličitého. Kvůli tomu se totiž snížila hodnota podílu, který fond v automobilce drží. Informoval o tom včera server britského ekonomického listu Financial Times (FT).

Fond vlastní v automobilce podíl 1,64 procenta. Je tak největším akcionářem, který nemá zastoupení v dozorčí radě podniku. Na konci loňského roku činila hodnota tohoto podílu 750 milionů dolarů (18 miliard korun). Tržní hodnota podílu v důsledku skandálu klesla o stovky milionů dolarů, fond proto usiluje o odškodné za vzniklou ztrátu.

Volkswagen loni přiznal, že do vozů s naftovými motory instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Po celém světě se aféra týká zhruba 11 milionů naftových aut, včetně asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Volkswagen v loňském roce kvůli nákladům spojeným se skandálem prodělal 1,6 miliardy eur (přes 43 miliard korun), což představuje nejvyšší celoroční ztrátu v jeho historii. Aféra loni automobilku připravila o více než 16 miliard eur. Předpokládá se navíc, že náklady spojené s aférou se budou dál zvyšovat.

Původně ropný fond změnil v roce 2006 název na Statens pensjonsfond - Utland, tedy státní penzijní fond. Skládá se ze dvou samostatných suverénních fondů, které se liší teritoriálním zaměřením investic. Patří k největším na světě a shromažďuje zejména peníze z prodeje ropy a zemního plynu. Těmi pak hodlá vyplácet obyvatelům Norska důchody. Ve fondu je nyní zhruba sedm bilionů norských korun (přes 20 bilionů Kč).

 

 

Zdroj: ČTK

Norský ropný fond plánuje zažalovat Volkswagen kvůli aféře dieselgate Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.