Němečtí spotřebitelé jsou optimističtí, zlepšují vyhlídky na ekonomiku

Spotřebitelé v Německu si drží důvěru na sedmiletém maximu. Podle výzkumné společnosti GfK se Němci rozhodli nevšímat si ukrajinské krize a vyhlídky německé ekonomiky vidí optimističtěji.

Index spotřebitelské nálady se již čtvrtý měsíc drží na úrovni 8,5 procenta. Jedná se o nejvyšší úroveň od ledna 2007. Zlepšení nastalo v tom, jak spotřebitelé vidí vyhlídky největší evropské ekonomiky. Tato očekávání v květnu stoupla na nejvyšší úroveň za skoro tři roky. V uplynulých třech měsících přitom byla beze změn.

„Potěšující zprávou zprávou je tento měsíc bez pochyby to, že ekonomická prognóza německých potřebitelů se v květnu nadále zlepšovala, a to i přes ukrajinskou krizi,“ uvedl podle agentury Reuters analytik GfK Rolf Bürkl.

Němce pravděpodobně povzbudily zprávy o rostoucí zaměstnanosti a poklesu počtu nezaměstnaných pod třímilionovou hranici. Trvalý dopad na ekonomickou důvěru v Německu v poslední době naopak podle Bürkla zřejmě nemělo dění na východě Ukrajiny, kde promoskevští separatisté tento měsíc ohlásili drtivé vítězství v referendech o nezávislosti dvou východoukrajinských oblastí.

GfK ale varoval, že nálada spotřebitelů by se mohla zhoršit, kdyby na Rusko v souvislosti s ukrajinskou krizí dopadly tvrdší sankce, které by výrazně zvýšily ceny energií. Domácnosti by na energie musely odkládat víc peněz, což by je zřejmě přimělo omezit výdaje.

Zdroj: ČTK

Němečtí spotřebitelé jsou optimističtí, zlepšují vyhlídky na ekonomiku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.