Němci se obávají zhoršení vztahů s USA v případě vítězství Trumpa

Více než tři čtvrtiny Němců se obávají zhoršení vztahů mezi Berlínem a Washingtonem, pokud v prezidentských volbách zvítězí republikán Donald Trump. Informace vycházejí z nedělního průzkumu publikovaného agenturou Emnid. Obě jsou v současnosti blízkými spojenci. Německo je pro USA největším evropským obchodním partnerem a šestým největším trhem pro americký export, poznamenala agentura Reuters.

Německá kancléřka Angela Merkelová na téma Trump zachovává mlčení, ačkoli ji miliardář opakovaně kritizoval za její vstřícný postoj k migrantům. V září ji ale ocenil jako „opravdu skvělou světovou představitelku“. Naopak německý prezident Joachim Gauck, který je znám obhajobou lidských práv v době komunistické Německé demokratické republiky, obavy z Trumpa neskrývá.

„To, co v nás vyvolává obavy, je mimo jiné jeho nepředvídatelnost,“ řekl Gauck v neděli zveřejněném rozhovoru s portálem Spiegel Online. „Nevíme, co bychom mohli od prezidenta Donalda Trumpa čekat,“ dodal.

Mnoho Němců s Gauckem souhlasí, což dokládá výsledek ankety Emnid. V této sondáži 77 procent respondentů řeklo, že se obávají zatížení vzájemných vztahů s Amerikou, pokud by Trump vyhrál volby. V případě volebního vítězství demokratky Clintonové 67 procent dotázaných Němců nepředpokládá žádnou změnu úzké spolupráce mezi Berlínem a Washingtonem.

Jednou z velkých obav Němců je Trumpův postoj k Rusku a k Severoatlantické alianci. V červenci Trump vyvolal v Evropě poprask, když řekl, že v případě ruského útoku na některého z členů NATO by USA nemusely přispěchat na pomoc, pokud by se ukázalo, že napadená alianční země neplnila svoje závazky ve výdajích na armádu.

Zatížení vztahů v případě Trumpova vítězství se obává i předseda zahraničního výboru německého parlamentu Norbert Röttgen, který je členem kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU). „Vedlo by to k největšímu odcizení německo-amerických vztahl od války ve Vietnamu,“ řekl.

Naopak bavorský premiér Horst Seehofer, který vede Křesťanskosociální unii (CSU), sesterskou stranu kancléřčiny CDU, prohlásil, že Bavorsko uvítá vítězství jakéhokoli kandidáta. „Když si americký lid v demokratických volbách někoho zvolí, pak to musí demokraté v Německu a Bavorsku přijmout," řekl.

 

 

Zdroj: ČTK

Němci se obávají zhoršení vztahů s USA v případě vítězství Trumpa Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com: Donald Trump

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.