Někteří nynější poslanci nemají obhajobu mandátu jistou

Někteří nynější poslanci nemají obhajobu mandátu v říjnových parlamentních volbách vzhledem k umístění na kandidátkách jistou. Budou muset spoléhat na přednostní hlasy. Trojice nynějších zákonodárců se znovu uchází o mandát dokonce až z posledního místa listin, které jsou zveřejněny na volebním serveru.

Stejně jako před čtyřmi lety budou muset zabojovat o přednostní hlasy například Marek Benda z ODS, Milan Brázdil z ANO a další poslanec ANO Miloš Babiš. Benda i Brázdil ale mají v letošních volbách lepší pozici než minule, kdy se do dolní komory dostali až z desátého místa kandidátek. Brázdil dokonce pokořil všech devět kolegů, které před sebou měl. Nyní budou Benda v Praze a Brázdil v Olomouckém kraji dobývat dolní komoru shodně ze šesté pozice.

Majitel autosalonu ve středočeských Mnichovicích Babiš by letos musel zopakovat skok na volitelné místo z 13. příčky na listině, když před čtyřmi lety ho voliči posunuli kroužky až na místo první. Obdobný kousek, aby zůstali poslanci, by se musel povést Josefu Zahradníčkovi na Vysočině a Josefu Šenfeldovi v Ústeckém kraji. Zahradníček se nachází znovu na šestém místě kandidátky, Šenfeld klesl o jednu pozici na sedmou.

Nejisté šance na opětovné zvolení mají třeba bývalí ministři průmyslu a obchodu Jan Mládek v Jihočeském kraji a Milan Urban ve středních Čechách (oba ČSSD), někdejší ministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková v hlavním městě a Miroslav Grebeníček (KSČM) na jižní Moravě. Mládek, Urban i Válková jsou shodně na sedmém místě, Grebeníček na šestém.

Mandát by nemuseli obhájit kvůli pozici na kandidátkách například ani bývalý moderátor Stanislav Berkovec a televizní reportér Zdeněk Soukup (oba ANO). Místo v dolní komoře nemá jisté také například místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová, jež se o mandát uchází ve Středočeském kraji v podstatě z hraničního pátého místa, nebo Jaroslav Krákora na ústecké listině ČSSD.

Z posledního místa listin letos kandidují Zdeněk Bezecný (TOP 09) v Jihočeském kraji, Jiří Zemánek (ČSSD) v Olomouckém kraji a Jiří Holeček (ANO) v Praze. Je tak velmi pravděpodobné, že do poslaneckých lavic už nezasednou.

Až na 17. místě pražské kandidátky se nachází bývalý odborový předák Jaroslav Zavadil, jenž byl před čtyřmi lety lídrem sociálních demokratů v metropoli. O pět příček na deváté místo listiny klesl v porovnání s minulými volbami poslanec ANO Bohuslav Chalupa, i jeho šance na obhajobu mandátu jsou tedy poměrně nízké. Pozice na listinách by mohla stát opětovné zvolení taky třeba Františka Adámka, Ladislava Velebného (oba ČSSD), Matěje Fichtnera (ANO), Miladu Halíkovou a Reného Čípa (oba KSČM).

Hlavně na volebním úspěchu hnutí Starostové a nezávislí bude záviset další politická kariéra místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka, Jana Farského a Věry Kovářové, kteří před čtyřmi lety figurovali na kandidátkách TOP 09. Obdobně to platí pro Bronislava Schwarze (Severočeši.cz, za ANO), jenž kandiduje za Stranu práv občanů, i pro Tomia Okamuru, Radima Fialu a Jaroslava Holíka (všichni původně za Úsvit) v barvách hnutí Svoboda a přímá demokracie.

V podstatě bez šancí jsou další poslanci zvolení původně za Úsvit. O místo v dolní komoře se ucházejí za uskupení, které by měly aspoň podle výsledků předvolebních průzkumů propadnout. Olga Havlová je v čele moravskoslezské kandidátky seskupení Blok proti islamizaci - Obrana domova, Martin Lank a Jana Hnyková vedou listiny Realistů na Vysočině a v Libereckém kraji. Karel Fiedler figuruje na severní Moravě na prvním místě kandidátky uskupení Referendum o Evropské unii.

 

Zdroj: ČTK

Někteří nynější poslanci nemají obhajobu mandátu jistou Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Írán vyzkoušel novou balistickou raketu

    Společnost ·

    Írán oznámil, že úspěšně vyzkoušel novou balistickou raketu typu Choramšár. Podle zprávy státní televize má tato střela dolet 2000 kilometrů a může nést několik hlavic…

  2. Zemětřesení v Mexiku má 295 obětí

    Společnost ·

    V Mexiku po úterním zemětřesení, které si vyžádalo podle poslední bilance 295 obětí, stále pokračují záchranné práce. Podle ministra vnitra Miguela Osoria Chonga ještě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.