Nejvýznamnější české vědecké ocenění Česká hlava získal biochemik Emil Paleček

Nejvýznamnější tuzemské vědecké ocenění, Národní cenu vlády Česká hlava, dostane za celoživotní výzkum světově uznávaný biochemik Emil Paleček. Byl prvním na světě, kdo v 60. letech objevil elektrochemii nukleových kyselin a ukázal její užitečnost při výzkumu DNA. 

Paleček získal cenu ve 13. ročníku nejvyšších cen za vědu, výzkum a inovace v České republice

Jeho ocenění, kterému se přezdívá česká „Nobelova cena“, na rozdíl od ostatních kategorií už schválila vláda. Pořadatelé vyhlašují celkem pět kategorií, ve kterých se cena udílí. 

Slavnostní předání sošek se uskuteční dnes večer v pražském Národním domě na Vinohradech. Laureáti soutěže si mezi sebou rozdělí téměř dva miliony korun.

Vláda uděluje Národní cenu za vědu od roku 2005. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice. Spojena je s projektem Česká hlava, který byl vyhlášen v roce 2002 na podporu vědecké a technické inteligence.

 

Zdroj: ČTK

Nejvýznamnější české vědecké ocenění Česká hlava získal biochemik Emil Paleček Foto: ČTK: Emil Paleček

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.