Nejdůležitější momenty republikánského sjezdu: skandál Melanie a mizivý počet Afroameričanů

V noci na dnešek skončil sjezd Republikánské strany, na kterém Donald Trump oficiálně přijal nominaci na křeslo prezidenta Spojených států amerických. Konvent v Clevelandu se neobešel bez různých skandálů ale i velkolepých ovací. Nejdůležitější momenty shrnula na rádiu Zet americká zpravodajka Hedvika Miller.

Skandální projevy

Hned v úvodu konventu se o skandál postarala manželka Donalda Trumpa Melania, kterou média bičovala za to, že okopírovala část projevu Obamové z roku 2008. K autorství projevu Trumpové se později přiznala tajemnice společnosti Donalda Trumpa Meredith McIverová a navrhla svou rezignaci. Ve svém prohlášení se McIverová omluvila a vysvětlila, že použila pasáže z projevu manželky současného amerického prezidenta Michelle Obamové, protože jí je Trumpová sama přečetla. 

Ani při dalších výstupech s projevy se však diváci republikánského konventu nenudili. „Etika republikánského konventu je taková, že každý, a to i poražený, kandidát podpoří vítěze primárek. Ted Cruz sice kritizoval Clintonovou, ale o Trumpovi nepadlo ani slovo. Atmosféra byla velmi napjatá, senátor si vysloužil hlasité bučení a dokonce i křik z pódia, že je zrádce,“ popisovala na rádiu Zet Miller.

Minimální počet Afroameričanů 

Letos se republikánského konventu navíc zúčastnil minimální počet Afroameričanů. Jen 18 afroamerických delegátů. Média je podle Miller na poslední chvíli vyzdvihovala a dělala s nimi rozhovory, aby lidé venku viděli, že tam vůbec nějací jsou. „Afroameričanů jako republikánských delegátů ale ubývá každým rokem. Před čtyřmi roky jich bylo na konventu této strany 28, v roce 2004 to bylo dokonce 167 delegátů. Mizivý letošní počet proto nelze přikládat jen za vinu Trumpovi,“ dodala zpravodajka.

Spása jménem Ivanka

Po kontroverzi s Trumpovou manželkou vystoupili na sjezdu i všechny jeho děti Erik, Donald, Tiffany i Ivanka. Jejich projevy se obešly bez komplikací. Důležitý byl zvlášť projev starší dcery Ivanky Trumpové, která promluvila na samém konci sjezdu před Trumpovým závěrečným projevem. „Ivanka je vnímána jako Trumpův triumf a jako jeho nejbližší poradce. Zaměřila se na pozici žen jako matek, ale i žen v byznysu. Samozřejmě pak vyzdvihla svého otce jako báječného muže, lídra, šampiona a bojovníka. Ona sama je matkou tří dětí a veřejností je vnímána velmi pozitivně. Svého otce pak uvedla na pódium za bouřlivého potlesku a ovací,“ uvedla Miller.

Trumpův konečný projev byl pak podle zpravodajky „bouřlivý a vyčerpávající“ a ovace nebraly konce. „Zaměřil se na bezpečnost USA, terorismus, emigranty, ekonomiku a hlavně kritiku Obamy a Clintonové, kterou označil za zkorumpovanou nedůvěryhodnou loutku. Zopakoval nebezpečí muslimů na území USA a výstavbu zdi mezi Mexikem a Amerikou. Představil svého viceprezidenta Mikea Pence,“ shrnula projev Miller.

„Na konventu Trumpa podpořilo mnoho významných republikánů jako například bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani. Konvent měl zapůsobit jako velká party a oslava strany, že je kandidátem právě Trump. Ne vždy se to podařilo. Určitě ale poslední čtyři dny Trumpovi neuškodily, “ řekla zpravodajka, která zároveň připomněla, že už v pondělí začíná ve Filadelfii konvent Demokratické strany. Ten se přitom ponese v podobném duchu. Po něm se volební dění upne na oba hlavní kandidáty, kteří se střetnou v televizních debatách.

 

 

Celý rozhovor s americkou zpravodajkou rádia Zet Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Nejdůležitější momenty republikánského sjezdu: skandál Melanie a mizivý počet Afroameričanů Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.