Nejbohatší lidé světa přišli při propadu akcií dohromady o 182 miliard dolarů

Čtyři sta nejbohatších lidí světa prodělalo minulý týden kvůli poklesu akciových burz celkově 182 miliard dolarů (4,3 bilionu Kč), tedy zhruba 4,5 procenta jejich úhrnného jmění. Dostali se tím od začátku roku do záporných čísel. Vyplývá to z indexu miliardářů, který zpracovává agentura Bloomberg.

Světové burzy zažily nejhorší týden v tomto roce, srazily je známky dalšího zpomalování čínské ekonomiky spolu s pokračujícím poklesem cen komodit. Propad vyvrcholil v pátek zhruba tříprocentními ztrátami akciových indexů v USA i v západní Evropě. Jen za tento den se hodnota majetku čtyř set světových miliardářů snížila o 76 miliard dolarů.

Týdenní ztráta indexu miliardářů byla nejhlubší od loňského září. Proti konci minulého roku je celková hodnota jejich jmění nižší o 74 miliard dolarů a činí 3,98 bilionu dolarů.

„Je to pro ně jen zlomek, i když 182 miliard dolarů je vysoké číslo,“ řekl Bloombergu John Collins z investiční společnosti Aspiriant. „Byl to hodně špatný týden, ale z celkového pohledu to určitě není žádná katastrofa,“ dodal.

Například americký investor Warren Buffett přišel za týden o 3,6 miliardy dolarů, když akcie jeho společnosti Berkshire Hathaway oslabily o více než pět procent. Buffett je nyní s majetkem 63,4 miliardy dolarů třetím nejbohatším člověkem světa po zakladateli Microsoftu Billu Gatesovi a mexickém telekomunikačním magnátovi Carlosovi Slimovi Helú.

Světové akcie zasáhly minulý týden zejména další nepříznivé zprávy z Číny. Ty mezi investory prohloubily obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky, které může mít negativní dopad na zbytek světa.

 

Zdroj: ČTK

 

Nejbohatší lidé světa přišli při propadu akcií dohromady o 182 miliard dolarů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.