„ČNB má silnou pozici, aby kurzový závazek udržela tak, jak slíbila,“ říká hlavní ekonom ING Bank

Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler je přesvědčen, že Česká národní banka (ČNB) svůj kurzový závazek 27 korun za euro udrží tak dlouho, jak avizuje. Podle Seidlera nebude ČNB následovat vzor švýcarské centrální banky, která v lednu nečekaně ukončila intervence proti silnému franku a značně tím oslabila mezinárodní konkurenceschopnost země. Seidler v pravidelném pořadu rádia Zet Alter Eko řekl, že ČNB má i nadále nízký objem devizových rezerv, takže ji jejich nárůst nebude nutit intervence ukončit.

V sobotu 7. listopadu uplynou dva roky od zavedení kurzového závazku Českou národní bankou. ČNB se tehdy kvůli nenaplnění inflačního cíle rozhodla oslabit korunu na úroveň 27 korun za euro. Posílení koruny za tuto hranici nechce centrální banka dopustit nejméně do poloviny roku 2016. A podle Jakuba Seidlera se tak i stane. 

„Ačkoliv ČNB během posledních měsíců intervenovala v řádech 180 miliard korun, tak i nyní je objem devizových rezerv v poměru k HDP stále nízký. Pokud by centrální banka opět musela kurzový závazek bránit proti nějakým spekulativním pozicím a intervenovala by například od začátku příštího roku ve vysokých objemech 150 miliard korun, tak ani do konce roku 2016 nebude objem devizových rezerv natolik vysoký, aby se přiblížil k hranici 85 procent HDP, na které se švýcarská centrální banka rozhodla to raději ukončit,“ řekl Seidler na rádiu Zet Evě Zamrazilové z České bankovní asociace.

Část Bankovní rady České národní banky dokonce naznačuje, že ČNB by mohla kurzový závazek i prodloužit. Důvod pro prodlužování této politiky ale Seidler nevidí, protože situace v české ekonomice je příznivá. „Část centrální banky tvrdí, že vidí určitá rizika na úvěrovém trhu, vidí rizika na trhu nemovitostí, vidí, že banky dlouhou dobu uvolňují své standardy... Vidí tu řadu rizik a chtěla by je trochu mírnit, ale pak je to do jisté míry nekonzistentní s tím, že chce udržovat dále velmi uvolněnou měnovou politiku. Takže tu máme dva mandáty ČNB. Jedním je cenová stabilita a cílování inflace a druhá je finanční stabilita. Tyto politiky jsou nyní v určitém nesouladu,“ řekl Seidler, podle kterého by měla ČNB přijít s detailní analýzou rizik obou stran a rozhodnout se, který faktor je důležitější.

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

 

 

„ČNB má silnou pozici, aby kurzový závazek udržela tak, jak slíbila,“ říká hlavní ekonom ING Bank Foto: shutterstock.com - ČNB

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.