ČNB žalují VW kvůli dieselgate. Úspěch žaloby může způsobit masivní výprodeje akcií

Česká národní banka (ČNB) vedle dalších českých i zahraničních firem podala žalobu na odškodnění v emisní kauze Volkswagen. Akcie německého koncernu má totiž ČNB ve svých devizových rezervách. Investiční analytik ze společnosti Broker Consulting Martin Novák na rádiu Zet říká, že případný úspěch žaloby by citelně zahýbal s cenou akcií Volkswagenu. U investorů to totiž vyvolá strach a začnou se cenných papírů automobilky zbavovat.

„Ani bych se nedivil, kdyby se drtivá většina soukromoprávních subjektů nebo akciových firem, jako jsou velké pojišťovny nebo velcí institucionální investoři, připojili k hromadné žalobě. Musíme si totiž uvědomit, o jakou firmu se jedná. Bavíme se o Volkswagenu, největším výrobci automobilů minimálně podle prodaných kusů,“ řekl Novák na rádiu Zet.

Rozhodnutí o případné žalobě je spojené s tím, kolik peněz firmy do akcií Volkswagenu investovaly. Akcie výrobce automobilů Volkswagen jsou součástí indexu MSCI euro. Tyto cenné papíry zároveň vytváří podle Nováka ne úplně zanedbatelnou část devizových rezerv ČNB.

ČNB se k žalobě rozhodla mimo jiné kvůli tomu, že akcie od začátku loňského roku ztratily přes 40 procent své hodnoty. Pokud by ale nedošlo k odhalení aféry dieselgate, tak by bylo vše jinak.Tuzemské centrální bance by v případě nepřistoupení k hromadné žalobě hrozilo, že by mohla být označena za špatného hospodáře. Sama by se pak podle Nováka dostala ne svojí vinou do zbytečných problémů.

Volkswagen měl loni nakročeno k výbornému hospodářskému výsledku. Německé společnosti se rovněž dařilo plnit prodejní plány. Růstový potenciál akcií byl v tu dobu z těchto důvodů vysoký. To všechno shodila ze stolu dlouhou dobu omýlaná aféra dieselgate. O dalším vývoji akcií Volkswagenu tak rozhodne výsledek hromadné žaloby.

Novák říká, že případný úspěch žaloby může vyvolat nejistotu u investorů. Ti pak začnou akcie automobilky hromadně prodávat a jejich cena se tak znovu propadne. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s investičním analytikem ze společnosti Broker Consulting Martinem Novákem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

ČNB žalují VW kvůli dieselgate. Úspěch žaloby může způsobit masivní výprodeje akcií Foto: AR Pictures / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

  Byznys ·

  Český e-shop Mall.cz příští týden otestuje doručování zásilek dronem. Oznámil, že bude prvním českým e-shopem, který vyzkouší automatizované předání zásilek příjemci. …

 2. Zeman patří podle Spiegelu mezi Putinovy věrné

  Společnost ·

  Za věrného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi označil německý magazín Der Spiegel českého prezidenta Miloše Zemana. Spíše než na západ se orientuje na východ, mín…

 3. Skotsko a Wales nebudou chybět u soudu o brexitu

  Společnost ·

  Britský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že se skotská a waleská vláda může aktivně účastnit soudu, který rozhodne, zdali smí britská vláda zahájit odchod Británie z Evr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.