Čína uzavřela s Jižní Koreou dohodu o volném obchodu

Ministři obchodu Číny a Jižní Koreje v pondělí podepsali dohodu o volném obchodu, jež má v následujících dvou desetiletích zrušit cla u více než 90 % zboží. Podle objemu obchodu jde u Číny o největší dvoustrannou dohodu o volném obchodu. Čína navíc vůbec poprvé zahrnula do dohody odvětví telekomunikací, financí a internetového obchodu. 

Ministři obchodu obou zemí v pondělí jednali v Soulu, kde dohodu také podepsali. Dohoda podle agentury AP pokrývá 22 oblastí, nezahrnuje ale rýži ani automobily.

Jihokorejské ministerstvo obchodu uvedlo, že dohoda do deseti let od zavedení zvýší hrubý domácí produkt Koreje o téměř jeden procentní bod a vytvoří více než 50 tisíc pracovních míst. Dohoda poskytne malým a středně velkým korejským firmám širší napojení na čínský trh a zvýší investice Číny v Jižní Koreji.

Dohoda se sice netýká obchodu s rýží, uvolněno ale bude téměř 70 procent obchodu se zemědělskými produkty.

Obě země zahájily jednání o volném obchodu v květnu 2012 a před šesti měsíci strany oznámily dokončení jednání. Zavedení dohody ještě musí schválit zákonodárné orgány obou zemí, což by se mělo uskutečnit do konce roku.

Čína je největším dovozcem jihokorejského zboží. Na celkovém vývozu z Jižní Koreje měla loni více než čtvrtinový podíl. Podle jihokorejské agentury Jonhap Soul očekává, že okamžitě po zavedení dohody vzroste roční hodnota vzájemného obchodu mezi oběma zeměmi na více než 300 miliard dolarů (7,5 bilionu korun) z 215,1 miliardy dolarů v roce 2012.

Čína se rovněž snaží podepsat třístrannou dohodu o volném obchodu, která by kromě Jižní Koreje zahrnovala také Japonsko. Prosazuje i regionální dohodu o volném obchodu, která by zahrnovala ještě dalších 13 zemí, včetně Austrálie, Indie a Nového Zélandu.

 

Zdroj: ČTK

Čína uzavřela s Jižní Koreou dohodu o volném obchodu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.