Na technologii pro budoucí fotosyntetické elektrárny se podílí i Češi

Za jediný den dopadne na povrch Země dvacetkrát více energie, než kolik lidé spotřebují za celý rok. Využití tohoto obrovského potenciálu je snem, který se lidem zatím daří realizovat jen částečně za pomoci solárních panelů. Ty využívají fotovoltaických článků na bázi křemíku. Příroda ale ukazuje další možnost, jak ze Slunce získat energii. Jde o fotosyntézu – biochemickou přeměnu slunečního světla na energii, o které se učí už děti na základní škole. O tom, jestli by mohla solární technologie odvozená z fotosyntézy znamenat revoluci ve výrobě energie mluvil v pořadu Neuron Future na rádiu ZET teoretický fyzik Tomáš Mančal.

Tomáš Mančal je jedním z vědců, kteří se snaží tajemství fotosyntézy rozkrýt a připravit tak podmínky pro vznik technologií umožňujících využít energii ze Slunce efektivněji a levněji. Kromě toho je také jedním z držitelů Neuron Impulsu – ceny spojené s finanční prémií ve výši jednoho milionu korun na základní výzkum, který každoročně udílí Nadační fond Neuron na podporu vědy.

Největší záhadou fotosyntézy je pro vědce její samoregulace – jedná se totiž o složitý proces, u kterého lidé zatím neznají molekulární mechanismy. V případě fotosyntetických elektráren by sice bylo teoreticky možné opřít se o fotosyntetické systémy, které poskytuje sama příroda, ale ty mají na druhou stranu většinou velmi malou životnost. Vědci proto zkoušejí využití hybridních systémů, kdy se z rostlin a bakterií vypreparují fotosyntetické antény, které se spojí například s křemíkem.

Největší potenciál má pak zkoumání samotných stavebních principů fotosyntetických organismů – cílem je napodobit je synteticky, anebo nanotechnologiemi. Teoretický fyzik Tomáš Mančal je přesvědčen, že v budoucnu bude lidstvo mít fotosyntetické elektrárny, ovšem bez rostlin. Takové elektrárny pak nebudou o mnoho jiné než ty, které dosud známe. Zásadní změna se totiž neodehraje na úrovni technologií, ale v samotném využití systémů. Než se tak stane, musí se ovšem mnohé změnit, a to včetně právního prostředí, uvedl Mančal.

 

Neuron Future je pravidelný pořad vysílaný ve Studiu Zet na rádiu BBC, který připravujeme ve spolupráci Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu ZET každé druhé pondělí v 8:34. Záznam aktuálního dílu pořadu najdete v přehrávači výše.

Na technologii pro budoucí fotosyntetické elektrárny se podílí i Češi Foto: Tomáš Mančal převzal šek na milion korun od Dalibora Dědka, mecenáše NF Neuron (autor fotografie: Jan Kolář)

reklama

Další články

 1. Lufthansa se připravuje na další stávku pilotů

  Byznys ·

  Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyzývá své členy ze společnosti Lufthansa k celodenní stávce. Stávka, která má začít o půlnoci z úterý na střed…

 2. Ryanair bude létat přes Atlantik

  Byznys ·

  Správní rada irských nízkonákladových aerolinek Ryanair schválila plány na zahájení letů přes Atlantský oceán. Firma však současně upozornila, že bude trvat nejméně čt…

 3. Putin se poprvé po 11 dnech objevil na veřejnosti

  Společnost ·

  Ruský prezident Vladimir Putin po jedenácti dnech vystoupil na veřejnosti v Petrohradě před Konstantinovým palácem při příležitosti návštěvy kyrgyzského prezidenta Alm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.