Na summitu Ligy arabských států se jedná o vytvoření společných obranných sil

V egyptském letovisku Šarm aš-Šajch dnes končí dvoudenní summit Ligy arabských států (LAS). Představitelé 22 členských v jeho rámci projednávali návrh společné obranné síly, která by bránila arabské státy před bezpečnostními hrozbami. Podle jemenského prezidenta Abdara Rabbú Mansúr Hádího má jako praktický test v tomto úsilí sloužit vojenská operace, kterou muslimští spojenci nyní vedou proti šíitským povstalcům v Jemenu. Kromě této věci se bude LAS soustředit na šiitské rebely v Jemenu, které vyzvala ke složení zbraní.

Myšlenku vytvořit společnou brannou sílu prosazuje především Egypt. Podle tamních vojenských bezpečnostních zdrojů by navrhovaná jednotka mohla čítat až 40.000 elitních vojáků. Vůdčí roli by mohla mít Saúdská Arábie. Velitelství společných sil by se však nacházelo v Káhiře nebo v saúdskoarabské metropoli Rijádu, napsala agentura AP.

Většina 22 členských států LAS podle všeho projekt společných obranných sil podporuje. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ale sdělil, že jeho země má k vzniku této síly výhrady, protože mu nepředcházely přípravné studie.

Saúdská Arábie tento týden zahájila letecké údery proti šíitským povstalcům v Jemenu a spolupracuje s Egypt, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Súdán a Maroko. Pákistán žádost o poskytnutí vojáků zvažuje. Členové LAS v návrhu prohlášení šíitské rebely z klanu Húsíů vyzvali, aby odevzdali zbraně jemenským úřadům, uvedla televize Al-Arabíja.

 

Zdroj: ČTK

Na summitu Ligy arabských států se jedná o vytvoření společných obranných sil Foto: shutterstock.com - vlajka Ligy arabských států

reklama

Další články

  1. Evropská unie obnovuje program družic Galileo

    Tech ·

    Evropská unie včera poslala na palubě ruské rakety Sojuz na oběžnou dráhu dva satelity, které budou součástí evropského navigačního systému Galileo. Šlo o první vypušt…

  2. BlackBerry se po třech letech vrátil k zisku

    Byznys ·

    Výrobce telefonů BlackBerry se ve čtvrtém čtvrtletí po více než třech letech vrátil k zisku. Jeho příjmy však stále klesají. Čistý zisk za tři měsíce do konce února či…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.