Na novém úseku metra A bude mobilní signál do čtyř měsíců

Po měsících vyjednávání podepsaly společnosti Cetin, T-Mobile a Vodafone s pražským dopravním podnikem smlouvu o pokrytí tunelů metra nové trasy A z Dejvic do Motola mobilním signálem. Ten budou moci využívat zákazníci všech mobilních operátorů včetně O2 i zákazníci virtuálních operátorů. A to včetně vysokorychlostního internetu 3G a LTE. S pokrytím se počítá do čtyř měsíců od zahájení prací. Smlouva je uzavřena na šest let. Pokrytí by se mezitím mělo rozšířit i na další úseky pražského metra.

Operátoři nyní začnou jednat s dodavatelem vyzařovacího kabelu a následně začnou kabel postupně instalovat v nočních hodinách, kdy je metro pro veřejnost uzavřeno, tedy zhruba mezi 1:00 a 3:40 hodinou. Předpokládá se, že první bude pokrytý úsek mezi stanicemi Motol a Petřiny. Celková délka trasy mezi čtyřmi novými stanicemi, na které se bude umísťovat kabel v obou směrech je 11,6 kilometru.

„Jde o první kroky na cestě k vyrovnání určitého dluhu vůči cestujícím. Ti po dostupnosti mobilního signálu v metru volají dlouhodobě, což je v dnešní době logické. Věřím, že se v brzké době podaří najít optimální technické i ekonomické řešení, aby se mobilní signál stal samozřejmou součástí celého pražského metra, a ještě tak zvýšil jeho kvalitu a atraktivitu,“ uvedl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Jaroslav Ďuriš sdělil, že po skončení zkušebního provozu by se mohlo pokrytí rozšiřovat i na další úseky.

Signál v novém úseku metra bude nejprve spuštěn v rámci zkušebního provozu, který se ovšem nebude nijak lišit od plnohodnotné služby. Dopravní podnik následně projekt vyhodnotí a rozhodne o možném zavedení signálu na další úseky metra a také o výši nájemného pro operátory. Představenstvo dopravního podniku už projednalo možnost zasíťování úseku linky metra C Muzeum - Roztyly.

Na výstavbě se podílejí všechny tři firmy stejným dílem, pokrytí stanic stálo 12 milionů korun, pokrytí tunelů vyjde na 18 milionů korun a rozšíření technologie v centru dopravního podniku Na Bojišti pak na dalších pět milionů. Smlouva počítá s placením nájmu dopravnímu podniku za prostory v tunelech a ve stanicích.

 

Zdroj: ČTK

 

Na novém úseku metra A bude mobilní signál do čtyř měsíců Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.