Čína drtí jihokorejský cestovní ruch. Jde o odplatu za THAAD, tvrdí Jihokorejci

Už v březnu Jižní Korea upozornila na to, že čínské úřady zakázaly cestovním kancelářím prodávat zájezdy do Jižní Koreje. Jihokorejská turistická organizace nyní uvedla, že právě za měsíc březen země utrpěla 40% propad čínských návštěvníků. Podle Soulu jde o odplatu za instalaci amerického protiraketového systému THAAD, napsal server CNN.

Čína se důrazně postavila proti umístění amerického protiraketového systému THAAD v Jižní Koreji. Stěžuje si zejména na to, že ohrožuje bezpečnost a tranzit paliva v regionu. Jihokorejská vláda tvrdí, že systém je navržen tak, aby snížil hrozbu severokorejských raket.

Související: Seznamte se systémem THAAD: Jak funguje a jak moc může sloužit jako provokativní prvek?

Jihokorejské firmy, které spoléhají na zahraniční turisty, se nyní cítí být ohroženi. Čínští občané totiž představovali 8 milionů ze zhruba 17 milionů lidí, kteří v loňském roce navštívili Jižní Koreu. To je více než polovina. O Číňanech je také známo, že v zahraničí značně utrácejí. Jihokorejský konglomerát Lotte upozornil například na to, že až 80 % duty free prodejů stojí za čínskými turisty.

Potíže přicházejí na pozadí toho, že v Číně roste počet lidí ze střední třídy, kteří cestují. Dokazují to i data Světové organizace cestovního ruchu, podle kterých Číňané loni utratili cestováním 261 miliard dolarů. Ve srovnání s předchozím rokem se jedná o 12% zvýšení.

Podle cestovatelské analytické společnosti Forward Keys z aktuálních problémů mezi Čínou a Jižní Koreou budou těžit zejména jihovýchodní asijské země. 

Spojené státy v pondělí zprovoznily systém protiraketové obrany THAAD, který nedávno umístily v Jižní Koreji kvůli pokračujícímu zbrojnímu programu Severní Koreje. Vedle Číny není z protiraketového štítu nadšena řada jihokorejských občanů. Ti se domnívají, že THAAD může být jakýmsi provokativním prvkem a cítí se tak být mnohem více ohroženi severokorejskou hrozbou.

 

 

Zdroj: Zet, CNN

 

Čína drtí jihokorejský cestovní ruch. Jde o odplatu za THAAD, tvrdí Jihokorejci Foto: Savvapanf Photo / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Macronovo vítězství může pomoci české koruně

  Byznys ·

  Nedělní vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přispěje k posílení společné evropské měny. Podle analytiků může po…

 2. Macron se stal novým francouzským prezidentem

  Společnost ·

  Francouzské prezidentské volby vyhrál centrista Emmanuel Macron. Podle povolebních odhadů získal přibližně 65 procent hlasů. Porazil kandidátku krajní pravice Marine L…

 3. Sobotka si demisi rozmyslel. Odvolá Babiše

  Společnost ·

  Premiér Bohuslav Sobotka dnes odešle prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše z vlády. Uvedl to dnes na tiskové konferenci zárove…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.