Čína chce kolem roku 2020 na oběžnou dráhu Země umístit vlastní vesmírnou stanici

Čína plánuje, že kolem roku 2022 umístí na oběžné dráze kolem Země vlastní obdobu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), chce tak rozšířit svůj vesmírný program. Vycházet přitom bude ze zkušeností se svým experimentálním modulem, který se již nyní pohybuje na orbitě. Informovala o tom dnes čínská státní média.

Zástupce šéfa čínské agentury pro pilotované vesmírné lety a současně první čínský astronaut Jang Li-wej dnes uvedl, že další experimentální modul Tchien-kung 2 bude pravděpodobně vypuštěn kolem roku 2016. Kolem roku 2018 by pak mělo být na oběžnou dráhu dopraveno jádro první čínské vesmírné stanice. Ta by pak měla být dokončena v průběhu dalších čtyř let, citovala Janga oficiální tisková agentura Nová Čína.

Peking má ambiciózní vesmírný program, jehož záběr postupně rozšiřuje. Po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech se v roce 2003 stala Čína teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru. Podle odborníků ale čínský kosmický program za americkým a ruským stále ještě zaostává.

Čína potřebuje mimo jiné větší nosnou raketu. Raketa Dlouhý pochod 2F (Čchang-čeng-2F), která vynáší vesmírná plavidla Šen-čou a vynesla do kosmu i modul Tchien-kung, neunese moduly, které by Peking chtěl zahrnout do své budoucí vesmírné stanice. Čína proto nyní vyvíjí raketu Dlouhý pochod 5, která by měla být hotova během několika let. Pro delší pilotované mise si Čína podle tamních státních médií musí rovněž osvojit recyklaci vody a vzduchu.

Peking loni vyslal na oběžnou dráhu tři kosmonauty, kteří nejprve s vesmírnou lodí Šen-čou 10 (Božská loď) zakotvili u čínské kosmické laboratoře Tchien-kung 1 (Nebeský palác). Přímo v laboratoři pak strávili asi dva týdny.

Zdroj: ČTK

Čína chce kolem roku 2020 na oběžnou dráhu Země umístit vlastní vesmírnou stanici Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. V Rusku sílí protesty kvůli nevyplácení mezd

    Společnost ·

    V Rusku nabírají na obrátkách protesty vyvolané hospodářskými nepořádky, především nevyplácením mezd. Ve svém nejnovějším čísle na to upozornil ruský časopis Ogoňok. Z…

  2. Ukrajina od separatistů převzala 1200 zajatců

    Společnost ·

    Ukrajina převzala během nynějšího příměří od proruských vzbouřenců přes 1200 válečných zajatců. Při návštěvě přístavního města Mariupol to dnes prohlásil ukrajinský pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.