Čína a USA se na celkovém obchodu EU podílely loni téměř třetinou

Hlavními obchodními partnery Evropské unie v loňském roce byly Spojné státy a Čína. Obě země měly na celkovém obchodu s EU téměř třetinový podíl. Následují Švýcarsko, Rusko, Turecko a Japonsko. EU nejvíce obchoduje se strojírenským a dopravním zbožím, dalšími produkty zpracovatelského průmyslu a chemikáliemi. Na úrovni jednotlivých států převažuje obchod mezi členskými zeměmi. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Celkový objem obchodu se zbožím mezi EU a Spojenými státy loni činil 631 miliardy eur (16,05 bilionu Kč), na celkovém objemu obchodu tak měl podíl 16,9 procenta. Objem obchodu s Čínou činil 573 miliardy USD, což byl podíl 15,3 procenta. Podíl třetího Švýcarska dosáhl sedm procent.

Eurostat však upozornil na rozdílný trend vývoje obchodu s jednotlivými partnery. Zatímco podíl Číny na obchodu EU se od roku 2000 téměř ztrojnásobil, podíl USA se odvíjí oběma směry. Do roku 2011 téměř nepřetržitě klesal, v letech 2015 a 2016 stoupl o zhruba 18 procent a loni se opět snížil. Podíl Turecka a Švýcarska zůstává od roku 2000 téměř beze změny, zatímco podíl Japonska klesl ze 7,5 procenta v roce 2000 na loňská tři procenta. Podíl Ruska začal v roce 2012 klesat, loni mírně oživil.

Pro téměř všechny členské země EU byla loni hlavním vývozním partnerem jiná členská země. Výjimkou byly jen Německo, Irsko a Británie, jejichž hlavní vývozní destinací byly USA, dále Kypr, který vyváží hlavně do Libye, a Litva. Pro tu je hlavním vývozním trhem Rusko. Pro Českou republiku bylo hlavním vývozním trhem Německo s podílem na celkovém vývozu 33 procent.

Pro 17 členských zemí EU bylo hlavním vývozním trhem Německo. Mimo EU nejvíce členské zem vyvážely do USA, Číny a Švýcarska. Celková hodnota vývozu 28 členských zemí EU loni činila 5,23 bilionu eur, z toho vývoz do jiných zemí EU měl na této částce podíl 64 procent. Zhruba 84 procent vývozu z ČR směřovalo do jiné země EU, v případě Slovenska to bylo 86 procent.

Také zboží z dovozu pro většinu zemí EU pochází z jiné členské země, nejvíce pak z Německa. Pouze Litva dováží nejvíce z Ruska a Nizozemsko z Číny. Na dovozu do České republiky má hlavní podíl Německo, a to 30 procent. Dovoz z jiných členských zemí se na celkovém dovozu do ČR podílel 78 procenty.

Ze zemí mimo EU se nejvíce zboží dováží z Číny, USA a Ruska. Celkem země EU dovezly loni zboží za 5,13 bilionu eur, z toho 64 procent se uskutečnilo v rámci EU.

 

Zdroj: ČTK

Čína a USA se na celkovém obchodu EU podílely loni téměř třetinou Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.