Muži mají v EU v průměru o 40 procent vyšší důchody než ženy

Muži mají v Evropské unii (EU) oproti ženám v průměru o 40 procent vyšší důchody. Největší rozdíly jsou poté v Lucembursku, kde se mužům dostává o 47 procent větší penze. V Německu je poté čtyřiačtyřicetiprocentní důchodový rozdíl. Podle studie skupiny Allianz má Česká republika čtvrtý nejnižší důchodový rozdíl ze zemí EU (13 %). 

Mezi všemi sledovanými zeměmi je nejnižší rozdíl v důchodech mužů a žen v Estonsku, kde jsou důchody obou pohlaví téměř vyrovnané. Následuje Slovensko, kde muži berou o pouhých osm procent více než ženy.

Britští důchodci se cítí ve svých domech zřejmě velmi dobře a ctí heslo 'můj dům, můj hrad'. V porovnání se sousedy z jiných evropských zemí totiž utrácejí nejvíc peněz za nábytek a spotřební zboží do domácnosti. Jejich vrstevníci v Černé Hoře nebo v Makedonii si naopak potrpí hlavně na boty a Finové s Němci upřednostňují nákup knih a časopisů.

Za alkohol nejvíce peněz utratí Dánové a Britové, za tabákové výrobky pak Turci a Rumuni. V restauračních zařízeních největší část svého důchodu utratí Řekové a Portugalci. Zatímco Rakušané a Němci si dopřávají dovolené, Francouzi a penzisté z Malty největší část svého důchodu věnují na osobní péči.

Ve výdajích na pojištění suverénně vedou Nizozemci, o druhé a třetí místo se dělí senioři z Francie a Německa. Na dopravu, benzín a opravy a údržbu svých automobilů zase vydají největší částky Norové a Finové.

Čeští senioři podobně jako ti slovenští dávají nejvíce peněz každý měsíc na domácnost, zejména za poplatky za vodu, elektřinu, plyn. Nemalou část důchodu věnují stejně jako Rakušané nebo Švédové na zahradní mechanizaci a nejrůznější pěstitelské potřeby. Jsou také milovníci domácích mazlíčků, kterým měsíčně dávají třetí největší částku z 27 sledovaných zemí.

Další nezanedbatelnou částku zaplatí za telefony, internet, rozhlas, televizi či satelitní příjem. Naopak nejméně tuzemští penzisté utrácejí za dovolené, restaurace a kulturu.

 

Zdroj: ČTK

Muži mají v EU v průměru o 40 procent vyšší důchody než ženy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.