Mocenská hra velkých hegemonů: Google a Amazon si vzájemně hází klacky pod nohy

Amazon a Google se proti sobě postavily v bitvě o zákazníky. Již delší dobu Amazon znemožňuje uživatelům Amazon Prime používání streamovacího zařízení Google Chromecast. Důvodem je skutečnost, že zařízení Googlu představuje přímou konkurenci pro produkty FireTV a Echo, které jsou produkty Amazonu. Více o této bitvě technologických gigantů informuje zpravodajský portál CNN.  

V září zase Google znemožnil aplikaci YouTube přístup na zařízení Amazon Echo Show. Minulý měsíc pak Google oznámil, že aplikace YouTube znepřístupňuje i pro zařízení FireTV.

Mluvčí Googlu uvedla, že technologická společnost přistoupila k tomuto kroku kvůli „nedostatku reciprocity“. Nicméně firma v dosažení dohody s Amazonem shledává naději.

Situace se začíná pravděpodobně skutečně zlepšovat. Mluvčí Amazonu ve čtvrtek uvedla, že její společnost zahajuje prodej Chromecastu. Google v reakci na to odpověděl, že komunikace s Amazonem je „produktivní“.

Podobnými šťouchanci se podle CNN provokovaly minulý měsíc i Amazon a Apple. Na počátku tohoto začátku došlo ale k usmíření.

Minimální pole působnosti pro malé hráče

Američané a samotný svět by si měl uvědomit, že korporátní Spojené státy americké jsou skutečným problémem. Antimonopolní regulátoři totiž umožňují po celá desetiletí nespočet megalomálních fúzí.

Technologie představují nezadržitelně se rozvíjející prostředí. Ve značné míře jde o mediální oblast. Trh ale prochází určitou hegemonizací, kdy zásadní postavení získávají těžko dosažitelní hráči. Menší technologické společnosti jsou nucení bojovat doslova o svůj život. S trochou štěstí uspějí, ale většinou ty úspěšnější spolkne větší hráč.

Vyrovnat se s podobnými otázkami bude muset podle CNN i samotná vláda. Pokud by například nedošlo ke smíru mezi dvěma technologickými giganty, tak by museli zakročit právě antimonopolní regulátoři. Ti by pak museli obvinit jednu ze společností ze zneužívání pozice na trhu. Serveru CNN to řekl profesor právnické vysoké školy Rutgers Michael Carrier.

To by bylo ovšem složité prokázat. Amazon totiž na poli streamovacích služeb drží 14 procent. Podle společnosti comScore se tak umístil před Googlem, který ovládá 8 procent trhu.  

Dominantním hráčem na poli streamovacích služeb jistě ale zůstává platforma společnosti Google server YouTube. Ten ale podle CNN nebude s velkou jistotou čelit vládním výzvám k uvolnění obsahu platforem Amazonu. Regulační orgány totiž povětšinou umožňují společnostem odmítnout dohody se svými konkurenty.

K určité výjimce může dojít za předpokladu, že monopolní firma spolupracuje s konkurentem, ale náhle pozastaví své služby. To přitom učinil Google Amazonu, když svoji aplikace YouTube znemožnil používat na platformě FireTV. Soudy se již k těmto námitkám nedávno vyslovily. Shodily je nicméně ze stolu.

Obě společnosti neustále odkupují menší firmy. Hegemoni mají díky těmto akvizicím větší kontrolu nad samotnými vládními činiteli. 

Ve spojitosti s tím se ale začíná objevovat další otázka. Nestál by větší konsensus mezi firmami k vytvoření většího mocenského paktu, který by ohrozil ještě ve větší míře konkurenceschopnost? 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Mocenská hra velkých hegemonů: Google a Amazon si vzájemně hází klacky pod nohy Foto: Eric Broder Van Dyke, l i g h t p o e t / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin s Trumpem telefonovali o problematice KLDR

    Společnost ·

    Prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a Donald Trump spolu ve čtvrtek telefonicky hovořili o vztazích obou velmocí a o situaci na Korejském poloostrově. Pu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.