MMF varoval Ukrajinu před ústupem od ekonomických reforem

Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval Ukrajinu před chystaným přijetím zákonů, které by zvrátily reformní kurz země a "podstatně poškodily" ukrajinskou snahu o ozdravení finanční situace. V dnešním sdělení fondu to uvedl ředitel jeho evropského oddělení Poul Thomsen.

Thomsen mluvil o balíku sedmi legislativních návrhů, který by měl ukrajinský parlament projednávat příští týden. Podle něj by návrhy v případě přijetí zvrátily dosavadní reformy důchodového systému, energetického sektoru a opatření k racionalizaci státních výdajů.

Ukrajinské banky by podle zástupce MMF poškodila další zákonná předloha o převodech devizových úvěrů na hřivny. Dopad těchto zákonů vyčíslil Thomsen do konce tohoto roku na téměř dvě procenta hrubého domácího produktu a v příštím roce na 3,5 procenta HDP.

„Vycouvat z ekonomických reforem v zájmu krátkodobých výhod Ukrajině v minulosti vždy uškodilo,“ uvedl Thomsen podle agentury Reuters . „Ukrajina musí zůstat na cestě reforem,“ dodal.

MMF se na počátku měsíce dohodl s Ukrajinou na opatřeních, která bude muset udělat pro uvolnění dalších 1,7 miliardy dolarů (zhruba 46 miliard Kč) z letos dohodnutého čtyřletého úvěrového programu o celkovém objemu 17,5 miliardy dolarů. Ukrajinská vláda doufá, že tyto peníze dostane v srpnu, z Thomsenových slov ale vyplývá, že v případě přijetí kontroverzních zákonů by s nimi počítat neměla. V březnu obdržel Kyjev od MMF prvních pět miliard dolarů.

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktů s proruskými separatisty na východě země ocitla na pokraji státního bankrotu. Kyjev proto nyní jedná se soukromými věřiteli o restrukturalizaci svého zahraničního dluhu. Jednání se ale kvůli odlišným představám obou stran ocitla v mrtvém bodě. MMF v červnu naznačil, že by mohl pokračovat v půjčování peněz Ukrajině i v případě, že jednání zkrachují a země nebude schopna plnit své závazky.

 

Zdroj: ČTK

MMF varoval Ukrajinu před ústupem od ekonomických reforem Foto: Drop of Light / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Cena mléka bude v létě nadále klesat

  Byznys ·

  Pokles cen mléka bude i v letních měsících nadále pokračovat. Podle predikce Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) se pokles průměrné výkupní ceny nezastaví a…

 2. Summit EU k řecké krizi se dnes konat nebude

  Byznys ·

  Dnešní večerní summit Evropské unie k Řecku byl zrušen. Uskuteční se jen vrcholná schůzka eurozóny, která naváže na jednání ministrů financí eurozóny. Na twitteru o to…

 3. Setrvat v eurozóně chce 84 procent Řeků

  Společnost ·

  Zachovat společnou evropskou měnu si přeje 84 procent Řeků, zatímco návrat k drachmě chce 12 procent obyvatel zadluženého Řecka. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu spo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.