Ministři EU budou s Netanjahuem probírat situaci kolem Jeruzaléma

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se na své dnešní schůzce v Bruselu budou věnovat zejména aktuálnímu dění na Blízkém východě. Tam se totiž po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele s velkou intenzitou rozhořely spory mezi těmi, kdo tento krok vítají, a těmi, kdo jej odsuzují. Postoj USA bude v Bruselu hájit izraelský premiér a ministr zahraničí Benjamin Netanjahu, který ovšem bude mít těžkou pozici, protože unie s Trumpem nesouhlasí.

EU trvá na tom, že Jeruzalém musí být hlavním městem Izraele i Palestiny. "Myslíme si, že jediné realistické řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci má být založeno na dohodě o dvou státech, přičemž Jeruzalém bude hlavním městem obou," prohlásila minulý týden šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová.

Netanjahu se už v neděli sešel s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který ho vyzval "k odvážným gestům vůči Palestincům", aby se situace na Blízkém východě dostala ze slepé uličky. Takovým mírovým gestem by podle Macrona bylo zmrazení výstavby nových židovských osad. Netanjahu v Paříži reagoval slovy, že čím dříve Palestinci uznají, že Jeruzalém je izraelským hlavním městem, tím dříve bude nastolen mír.

Ministři EU se kromě dění kolem Jeruzaléma budou věnovat rovněž posílení strukturované spolupráce v obranné oblasti. Česko bude v Bruselu zastupovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 

Zdroj: ČTK

Ministři EU budou s Netanjahuem probírat situaci kolem Jeruzaléma Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Protesty kvůli Jeruzalému pokračují

  Společnost ·

  V arabských zemích o víkendu pokračovaly bouřlivé protesty proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Demonstrace…

 2. Investice do bitcoinu je extrémně riziková

  Byznys ·

  Investice do digitální měny bitcoin je extrémně nevyzpytatelná a riziková záležitost, rozpětí odhadů budoucí ceny bitcoinu se pohybuje od nuly do desítek milionů korun…

 3. Požáry v Kalifornii páchají rekordní škody

  Společnost ·

  Na jihu Kalifornie pokračují požáry, které začaly v pondělí a zdevastovaly na 70 000 hektarů pozemků. Bez proudu zůstává 6800 soukromých domů a podniků a evakuováno by…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.