MF DNES bude investigativní, nezávislý deník, říká Slonková

Mladá fronta DNES se zaměří na kvalitní investigativní žurnalistiku, říká Sabina Slonková, nominovaná na post šéfredaktorky deníku. Vlastnictví DNES skupinou Agrofert Andreje Babiše nebude mít podle Slonkové vliv na jeho renomé a nezávislost.

Sabina Slonková nastoupí na post šéfredaktorky Mladé Fronty DNES v lednu příštího roku. Slonková, dosavadní vedoucí reportérů zpravodajského serveru Aktuálně.cz, nahradí ve funkci Roberta Čásenského, který ve funkci působil osm let.

Vydavatelství MAFRA, kterému druhý nejčtenější deník v zemi patří, koupila letos skupina Agrofert Andreje Babiše. Slonková řekla, že se neobává zásahů majitele do obsahu deníku.

„Chci, aby všichni přistupovali k Andreji Babišovi a jeho politickým aktivitám stejně jako ke všem, o kterých píší," řekla Slonková. „Politické a podnikatelská aktivity Andreje Babiše jsou pro nás na stejné lince, jako aktivity kohokoli jiného. Jinak by ty noviny nešlo dělat."

Částečným problémem by mohla být autocenzura redaktorů, kteří by se tématům kolem podnikání a aktivit vlastníka listu mohli vyhýbat. Pokud ale takový problém nastane, zasáhnou editoři, řekla.

„Pokud se redaktoři budou takovým tématům vyhýbat, vstoupí do toho vedení,“ řekla Slonková.

Slonková chce profilovat MF DNES jako seriózní deník s důrazem na kvalitní novinářskou práci.

„Chceme se soustředit na výběr zpráv, které jsou vlivné a současně užitečné,“ řekla Slonková ke svým plánům na vedení deníku. „Budu také dělat vše pro to, aby se Mladá fronta DNES věnovala masivní investigaci, která se v poslední době z médií vytrácí.“

Novinářka již v redakci DNES působila v letech 1991 až 2003. Je známá tím, že vždy měla dobré kontakty v politickém a policejním prostředí. Mimo jiné kvůli svým zdrojům se dostala do konfliktu s někdejším šéfredaktorem, Pavlem Šafrem. Ten v rozhovoru pro týdeník Reflex řekl, že mu vadilo, že s ním nesdílela informace o zdrojích investigativní práce a neumožňovala redakční analýzu.

„Je samozřejmé, že každý novinář, pokud pracuje s nějakými utajenými zdroji, tak minimálně v redakci je několik lidí, kteří o těchto zdrojích vědí,. Ale není to tak, že by redaktoři sdíleli své zdroje se zbytkem redakce. Mí přímí nadřízení informaci o mých zdrojích dostali, pokud chtěli a zeptali se. Pavel Šafr se mě nikdy ani na jeden jediný zdroj nezeptal,“ řekla Slonková.

Zdroj: Zet

MF DNES bude investigativní, nezávislý deník, říká Slonková Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.