Mexičtí architekti navrhli Trumpovu hraniční zeď

Dá se říci, že hlavní bod prezidentské kampaně Donalda Trumpa je výstavba obrovské zdi na americko-mexické hranici. Jak by ale tento návrh vypadal v reálu? Na to se pokusili dát odpověď mexičtí architekti ze společnosti Estudio 3.14. Více než 3 tisíce kilometrovou hraniční zeď nabarvili narůžovo a zakomponovali do ní nákupní středisko i vězení.

Mexická architektonická společnost nazvala projekt „Prison Wall“ a její vizuály vytvořila, aby „umožnila veřejnosti představit politický návrh v celé své nádherné zvrácenosti“. Architekti si ji představovali růžovou. Jednak tím odkazují na proslulého mexického architekta Luise Barragána, jehož dílo je známé velkými štukovými stěnami zářivých barev. Barvu také vysvětlují tím, že Donald Trump opakovaně řekl, že by zeď měla být „krásná“.

Zeď by podle projektantů Estudio 3.14 měla být pro Američany v jistém smyslu zábavná. Začlenili do ní proto nákupní středisko nebo velkou vyhlídku, ze které by se mohli američtí občané kochat panoramaty Mexika.

Hlavním způsobem, jak Estudio 3.14 upozorňuje na závažnost Trumpova plánů, jak udržet mexické občany mimo Ameriku, je vězení pro imigranty, které architekti navrhli přímo uvnitř zdi. Jeho součástí by pak byl výrobní závod, kde by přistěhovalci pracovali na finanční udržitelnost zdi.

Právě náklady na výstavbu takové zdi jdou totiž do závratných částek. Podle analýzy serveru Politico a americké televize CNBC by zeď stála americkou vládu 15 až 25 miliard dolarů (366 až 610 miliard korun). Údržba a najmutí 21 tisíc lidí pro hraniční hlídku by pak stálo dalších 2,1 miliardy dolarů ročně.

O svém budoucím prezidentovi rozhodují Američané už dnes. Volební místnosti se po poledni otevřeli na východním pobřeží USA. První odhady i dílčí výsledky z jednotlivých států se čekají po půlnoci středoevropského času. Pokud nenastane nepředvídaná situace, vítěz by měl být znám ve středu kolem 4 hodiny ranní středoevropského času.

 

 

Zdroj: Zet, Wired, Business Insider

Mexičtí architekti navrhli Trumpovu hraniční zeď Foto: Agustin I. Avalos/Estudio 314

reklama

Další články

 1. V Indii zavládl chaos kvůli zrušeným bankovkám

  Byznys ·

  Chaotické scény se dnes odehrávaly po celé Indii, kde se miliony nervózních lidí zoufale snaží vyměnit staré bankovky, které před pár dny pozbyly platnosti. V dlouhých…

 2. Sedm trendů v online marketingu pro rok 2016

  Byznys ·

  Oblast online marketingu je složitá a nestálá. Každý rok dochází ke změnám, které přicházejí ruku v ruce s novým hardwarem, softwarem nebo příchodem inovativní společn…

 3. Rusko zablokuje stránky LinkedIn

  Byznys ·

  Ruský soud ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí o zablokování sociální sítě LinkedIn v zemi kvůli porušování zákona o uchování dat. Informaci oznámila ruská tisková agentura…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.