Merkelová, Seehofer i Schulz mají zájem o rychlé koaliční rozhovory

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) se pustila do koaličních rozhovorů o německé vládě optimisticky a odhodlaně. Vyjednávání mezi konzervativní unií CDU/CSU a sociálními demokraty (SPD), které v pátek ráno začalo v Berlíně, by podle ní mělo být rychlé. Po tom rovněž volá i předseda CSU Horst Seehofer a šéf SPD Martin Schulz. Jednání o konkrétní podobě koaliční smlouvy jsou zatím naplánována do 4. února, mohou se ale protáhnout. Vláda by mohla vzniknout v březnu.

„Budeme se soustředit na to, abychom vyjednávali rychle,“ řekla v pátek Merkelová novinářům krátce před začátkem koaličních rozhovorů. „Jsem přesvědčena, že lidé teď skutečně očekávají, že se vydáme směrem k vytvoření vlády,“ podotkla také k vyjednávání, které startuje více než čtyři měsíce po zářijových parlamentních volbách. Vytvoření vlády ještě v poválečném Německu nikdy tak dlouho netrvalo.

„Konečně začínají koaliční rozhovory. Dobře víte, že konzervativní unie vznik této vlády chce, a proto vsadíme vše na to, aby to vyšlo,“ nechal se v pátek v berlínské centrále křesťanských demokratů slyšet Seehofer. „Rozhovory budeme vést rychle a konstruktivně,“ poznamenal zase Schulz, který do nich jde s odhodláním dát spolkové republice stabilní vládu.

Cílem vznikající koalice by podle něj mělo být učinit Německo spravedlivějším a modernějším dovnitř a také silnějším navenek. Merkelová za hlavní priority označila digitalizaci a rychlejší plánování investic.

Koaliční rokování je zatím naplánováno do 4. února, může se ale protáhnout. Konzervativní unie by ho každopádně ráda uzavřela nejpozději do dvou týdnů, sociální demokraté zatím jasné datum neřekli. Zato dali opakovaně najevo, že budou chtít výraznější ústupky ze strany CDU/CSU, než jakých dosáhli v předcházejících sondovacích rozhovorech. Týkat se mají zejména migrace, zdravotnictví a pracovního trhu. CDU/CSU zatím větší ústupky odmítá, a proto se očekávají složitá jednání.

Pokud dvojice politických uskupení nakonec najde shodu na znění koaliční smlouvy, bude ji muset podpořit vnitrostranické referendum sociálních demokratů. Jak hlasování dopadne, ale není jasné, protože velká část straníků už třetí velkou koalici za poslední čtyři volební období nechce. Jestli nakonec i přes výhrady dají svůj souhlas, mohla by nová vláda vzniknout během března.

Otázkou je, zda v ní bude i šéf sociálních demokratů Schulz, který po parlamentních volbách řekl, že do žádného kabinetu vedeného Merkelovou nepůjde. Pro tuto variantu se nyní vyslovují i další sociální demokraté, podle nichž by tak strana mohla působit autonomněji.

 

 

Zdroj: ČTK

Merkelová, Seehofer i Schulz mají zájem o rychlé koaliční rozhovory Foto: Shutterstock.com: Angela Merkelová

reklama

Další články

  1. Jaká práva má oběť trestného činu?

    Společnost ·

    Mají oběti trestného činu nějaká práva? Ano jistě, chrání je speciální zákon o obětech trestných činů z roku 2013. Prvně jde o právo na respektování osobnosti a její d…

  2. Odboráři Škoda Auto požadují růst mezd o 18 %

    Byznys ·

    Odboráři mladoboleslavského výrobce Škoda Auto doručili vedení společnosti své požadavky ohledně růstu mezd v letošním roce. Požadují přitom zajištění tarifním zaměstn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.