Mayová vyzývá ke konečné dohodě o vládě v Severním Irsku

Britská předsedkyně vlády Theresa Mayová v pondělí vyzvala zástupce severoirských stran, které se už více než rok neúspěšně snaží sestavit vládu, aby učinili konečný krok k dohodě. Podle jejích slov existuje možnost, že jí bude dosaženo „velmi brzy“.

„Myslím, že tu je základ pro dohodu,“ citovala britská média Mayovou, která nicméně byla nucena připustit, že mezi oběma stranami ještě panují neshody.

Protože rozhovory mezi probritskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP) a separatistickou Sinn Féin nepřinesly doposud v Ulsteru žádný hmatatelný výsledek, zahájila britská vláda proces sestavování rozpočtu na příští rok pro Severní Irsko už počátkem loňského listopadu. Tento zásadní krok směrem k převzetí přímé správy Londýna nad regionem může ale být kdykoli přerušen, jakmile vznikne nová vláda.

Dvě největší strany ale dosud nedokázaly kromě sporů o práva irsky hovořících obyvatel překonat ani rozpory týkající se například chystaného odchodu Británie z Evropské unie.

Přenesení přímé správy do Londýna je v Severním Irsku, kde 30 let trvaly boje mezi probritskými protestanty a proirskými katolíky, velice citlivé téma. Proti je Sinn Féin i DUP. Systém společné vlády unionistů a republikánů byl zakotven před 20 lety v mírové dohodě, jež v zemi ukončila dlouholetý konflikt. Zahynulo při něm asi 3000 lidí.

 

 

Zdroj: ČTK

Mayová vyzývá ke konečné dohodě o vládě v Severním Irsku Foto: Frederic Legrand COMEO / Shutterstock.com: Britská premiérka Theresa Mayová

reklama

Další články

  1. Čína se hodlá zaměřit na modernizaci své armády

    Společnost ·

    Čína se chystá zaměřit na modernizování svých vojenských sil a na zavádění technicky vyspělých zařízení do armády. V rámci setkání s vojáky to řekl čínský prezident Si…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.