Mayová učinila dílčí změny ve vládě, klíčoví ministři zůstávají

Ve snaze upevnit svou pozici provedla britská premiérka Theresa Mayová dílčí změny ve vládě. Šéfem premiérčina kabinetu se stal dosavadní ministr spravedlnosti David Lidington, nového generálního tajemníka má také Konzervativní strana. Klíčoví ministři včetně ministra zahraničí Borise Johnsona, financí Philipa Hammonda či ministryně vnitra Amber Ruddové ve funkci zůstávají, informovala britská média.

Funkci šéfa úřadu vlády, kterou bude nyní zastávat Lidington, donedávna vykonával Damian Green. Blízký spolupracovník premiérky Mayové, který byl v její vládě rovněž vicepremiérem, ale na konci loňského prosince rezignoval poté, co se zapletl do sexuálního skandálu. Green měl údajně v roce 2008 ve svém počítači v poslanecké kanceláři pornografii. Novým ministrem spravedlnosti se po Lidingtonovi stal David Gauke.

Klíčoví ministři vlády premiérky Mayové si své pozice uchovali. Ministrem zahraničí zůstane Boris Johnson považovaný za jednoho z největších konkurentů Mayové ve vlastních řadách, vnitro dál povede Amber Ruddová a na finance bude dohlížet odpůrce takzvaného tvrdého brexitu Philip Hammond. Ministrem pro brexit zůstává David Davis.

Ve svých funkcích nakonec zůstali i ministři zdravotnictví Jeremy Hunt, podnikání Greg Clark, dopravy Chris Grayling, obrany Gavin Williamson či životního prostřední Michael Gove. Hojně kritizovaný Hunt dostal k portofilu zdravotnictví navíc i sociální péči.

O svou funkci naopak po několikahodinovém rozhovoru s premiérkou přišla ministryně školství Justine Greeningová, kterou nahradil dosavadní náměstek ministra pro zaměstnanost Damian Hinds.

Nová tvář stanula také v čele premiérčiny Konzervativní strany. Patricka McLoughlina nahradil Brandon Lewis, který byl dosud náměstkem ministryně vnitra pro imigraci. Funkce předsedy strany je tradičně oddělená od funkce předsedy vlády.

Nástupce premiérka Mayová hledala dnes také za ministra pro Severní Irsko Jamese Brokenshira, který ze zdravotních důvodů rezignoval. Funkci bude zastávat dosavadní ministryně kultury Karen Bradleyová. Severní Irsko je bez vlády od loňského ledna a ke vzniku funkčního kabinetu nepomohly ani předčasné volby v březnu. Brokenshirovi se nepodařilo přimět nejsilnější severoirské strany k vytvoření společné vlády, a regionu tak hrozí, že nad ním Londýn převezme přímou správu.

"Je to příležitost oživit vládu a dát nový impuls premiérčině reformní agendě, zatímco bude nadále pracovat na brexitu," zdůvodnil dnešní změny mluvčí britské vlády.

Pozice Mayové je oslabená kvůli neúspěchu konzervativců v předčasných volbách loni v červnu, které sama premiérka vyvolala, i kvůli sporům uvnitř vlády v otázce odchodu Británie z Evropské unie. Změnami ve vládě si chce podle britských médií Mayová pozici upevnit.

 

Zdroj: ČTK

Mayová učinila dílčí změny ve vládě, klíčoví ministři zůstávají Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Má Visegrádská skupina svou budoucnost v EU?

  Společnost ·

  Sdružení čtyř států střední Evropy, tj. Česka, Polska, Slovenska a Maďarska, vzniklo na začátku roku 1991. Původně skupina vznikla za účelem spolupráce při integraci d…

 2. Trump je prý ochoten jednat s Kimem

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump, který doposud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce, prohlásil, že je připraven s Kim Čong-unem telefonicky…

 3. Pojem Smart City zná v Česku pouhých 19 % lidí

  Tech ·

  Pojem Smart City zná v Česku pouze 19 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost E.ON zpracovala agentura Ipsos. Koncept takzvaných chytrých řešení využ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.