„Masový exodus bank z londýnské City se konat nebude,“ říká britská velvyslankyně v ČR

Prahu v těchto dnech navštívil britský politik Jeremy Browne, který zastupuje zájmy londýnského finančního centra City v Evropské unii. Upozornil zde na nutnost udržet britské finanční centrum přístupné i po odchodu Velké Británie z EU. Existuje řada spekulací, že se finanční služby přesunou z londýnského City do jiných velkoměst Evropské unie. Podle britské velvyslankyně v České republice Jan Thompsonové ale k ničemu takovému nedojde. V současné době se mu totiž žádné jiné finanční centrum v Evropě nemůže rovnat.

„Důvodů, proč je City hlavním finančním centrem Evropy, je několik. Není to z rozhodnutí z nějakého výboru v Bruselu. Jde o mnohem hlubší důvody, které sahají i stovky let do minulosti,“ řekla velvyslankyně v pořadu Tržní okénko. Narážela přitom na trh práce, konkurenceschopné daňové sazby, celkový britský přístup k podnikání, právní systém, ale i výhodu anglického jazyka.

Jeremy Browne na své přednášce v Praze upozornil, že jednání o brexitu bude o tom, že fungující obchodní vztah bude uměle narušen. Otázkou je, do jaké míry. Brexit je podle Thompsonové nejdůležitější demokratickou událostí jedné britské generace a je důležité výsledek referenda respektovat. Pozitivní obchodní vztahy se pak mohou dále rozvíjet i mimo struktury Evropské unie. „Dramatické politické změny a jejich dopady vyvolávají nervozitu. Pokud si lidé nejsou jisti, co bude dál, drží se v byznysu trochu stranou. Téměř každá firma v londýnském City i mimo něj nyní vynakládá čas a peníze na to, aby naplánovala, jak zareagovat na brexit. Britské ekonomice se však po referendu daří lépe, než mnoho lidí předpovídalo. Londýnské City je živé a dynamické,“ ubezpečila.

Británie je pro Českou republiku čtvrtým největším exportním partnerem. Thompsonová se však o budoucnost obchodních vztahů mezi oběma zeměmi nebojí. „V poslední době hodně jezdím po České republice a mluvím s českými firmami i britskými investory o tom, jak vidí česko-britskou obchodní budoucnost. Musím říct, že mě moc těší jejich odpovědi. Zatím všichni vidí budoucnost vzájemných obchodních vztahů velmi optimisticky. Nikdo z Čechů, se kterými jsem hovořila, nemá v plánu rozvázání obchodních vztahů v návaznosti na brexit. Naopak během našich schůzek jsem mi mnoho českých firem svěřilo, že by rády export do Británie v budoucnu navýšily,“ řekla.

Premiér Bohuslav Sobotka nicméně tento týden uvedl, že se Česko bude při jednání o brexitu soustředit na čtyři klíčová témata: volný pohyb osob a práva našich občanů, vzájemné obchodní vztahy, finanční vyrovnání a kontinuitu právního řádu.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáše Kovandy britská velvyslankyně v ČR Jan Thompsonová, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Masový exodus bank z londýnské City se konat nebude,“ říká britská velvyslankyně v ČR Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko vetovalo rezoluci OSN ohledně Sýrie

    Společnost ·

    Rusko ve středu vetovalo nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který se staví proti chemickému útoku v Sýrii z minulého týdne a požaduje jeho přísné vyšetřen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.