Majitel obchodů s oděvy Zara zvýšil zisk o téměř 30 procent, pomohlo mu slabé euro

Největší maloobchodní prodejce oděvů na světě Inditex, který vlastní především obchody Zara, zvýšil v prvním finančním čtvrtletí čistý zisk o 28 procent na 521 milionů eur (14,3 miliardy Kč). Španělská firma uvedla, že jí pomohlo teplé počasí v Evropě, zotavování evropské ekonomiky a také příznivý vývoj směnných kurzů, především pak slabé euro. Daří se jí lépe než konkurenci.

Skupina vlastní celkem osm značek, kromě Zary i Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear či Oysho. Analytici v anketě agentury Reuters předpokládali, že firma bude ve čtvrtletí do konce dubna hospodařit s čistým ziskem 510 milionů eur.

Tržby se při konstantních směnných kurzech zvýšily o 13 procent na 4,37 miliardy eur a mírně překonaly odhady.

Inditex vyrábí v zemích eurozóny více oděvů než konkurence, jakou je pro něj například švédský Hennes & Mauritz (H&M). Ten do značné míry spoléhá na dodavatele z Asie, s nimiž obchoduje v americké měně. Z poklesu kurzu eura k dolaru tak měla větší prospěch španělská skupina. Inditex navíc podle agentury Reuters dokázal rychle reagovat na neobvykle teplé počasí ve Španělsku a na nižší teploty jinde v Evropě.

Firma, která od roku 2001 působí i v České republice, dnes oznámila, že jen v dubnu jí tržby stouply o desetinu. V květnu pak čeká osmiprocentní nárůst.

Hospodaření společnosti Inditex kontrastuje s vývojem německé oděvní skupiny Gerry Weber. Ta v úterý zhoršila odhad celoročního zisku a uvedla, že chce změnit způsob, jakým si od dodavatelů zajišťuje zboží, aby mohla pružněji reagovat na aktuální trendy.

 

Zdroj: ČTK

Majitel obchodů s oděvy Zara zvýšil zisk o téměř 30 procent, pomohlo mu slabé euro Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Praha otestuje novou tramvaj EVO1

    Byznys ·

    Praha v červnu otestuje novou tramvaj typu EVO. Cestující by pak mohla začít vozit od října. Jde o první jednočlánkovou nízkopodlažní tramvaj v České republice, sdělil…

  2. MMF zlepšil výhled pro španělskou ekonomiku

    Byznys ·

    Mezinárodní měnový fond (MMF) v pondělí zlepšil odhady ekonomického růstu Španělska. Předpovídá, že by země mohla po letech poklesu letos zvýšit tempo ekonomiky o více…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.