„Majetek vytváří první generace, druhá ho utratí a třetí o něj přijde,“ říká Arkman z Dotyku

Čtyřicet procent všech miliardářů světa v následujících 20 letech překročí hranici sedmdesáti let a budou se muset porozhlížet po dědicích. Podle studie švýcarské banky UBS může převod majetku způsobit velké a možná i nepředvídatelné následky. Šéfredaktor ekonomické redakce tabletového týdeníku Dotyk Libor Akrman říká, že problematické je to i se samotnými dědici. S ohledem na to zmiňuje citát: „Majetek a bohatství se vytváří v první generaci, druhá jej utratí a třetí generace o majetek přijde“. 

„Ve výhledu příštích pětadvaceti let půjde skoro o zhruba pět set miliardářů, jejichž převody majetku teprve přijdou. Co se týká celkového majetku této bohaté elity, tak drží neuvěřitelných 2,1 bilionů dolarů. To je v podstatě něco jako výše ročního HDP Indie,“ říká na rádiu Zet Akrman.

Nejvíce majetku se bez ohledu na věk miliardářů soustředí ve Spojených státech amerických. Celkový majetek zde dosahuje více než 2,4 bilionu dolarů. V této skupině je 48 procent lidí starších 70 let. Jde přitom o jedince, kteří se musí rozhlížet po dědicích. V Evropě a Asii se majetek super bohatých lidí pohybuje kolem 1,5 bilionu dolarů. Z demografického hlediska je na tom Evropa podobně jako USA. Zhruba 50 % miliardářů je tak starších 70 let. U Asie je podle Akrmana znát, že jde o rozvíjející se region. Počet lidí starších sedmdesáti let je totiž v této lokalitě pětinový.

„Nečeká se příliš, že by všichni dědici pokračovali v budování rodinného byznysu. Dá se očekávat, že část majetku se ocitne ve filantropii. To znamená, že bude určen pro nějaké dobročinné účely. V zásadě jak praví jedno rčení, které v Dotyku citujeme – 'Majetek a bohatství se vytváří v první generaci, druhá generace ho utratí a třetí generace o majetek přijde',“ uvedl Akrman.

Bohatí lidé mohou rovněž využít služeb investičních a poradenských institucí. Ty jsou schopny udržet novým majitelům rodinných podniků bohatství pro další generace. Za názorný příklad lze považovat banku UBS. Ta odhaduje, že se v rámci předávání majetku u lidí starších sedmdesáti let podílí zhruba z jedné třetiny na správě nebo organizaci majetku. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s šéfredaktorem ekonomické redakce tabletového týdeníku Dotyk Liborem Arkmanem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Majetek vytváří první generace, druhá ho utratí a třetí o něj přijde,“ říká Arkman z Dotyku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.