„Člověk musí svoji práci milovat, jak nejlépe umí,“ říká zahradní architekt Krejčiřík

Nejtěžší je si práci nebrat domů do rodiny. Na druhou stranu by měl člověk svoji profesi milovat nejlépe, jak to vůbec jde. V pořadu Myšlení první ligy s koučem, mentorem a bývalým prezidentem Microsoftu pro Evropu Janem Mühlfeitem to řekl úspěšný a oceňovaný zahradní architekt Přemysl Krejčiřík. 

Jaké jsou vaše přirozené silné stránky?

Myslím si, že dokážu číst lidské vztahy. I v té praxi je to tak, že člověk musí znát emoční stránku lidí a poté musí pochopit i to místo. Ono je to velmi podobné, že člověk dokáže číst i terén a další věci. My krajinářští architekti chodíme ven, díváme se v různých dobách. To znamená, že se na to místo díváme, když svítí sluníčko, ráno, večer, odpoledne. Světlo je v tom strašně důležité. Krajinářský architekt musí vidět do budoucna. To znamená, že když přijdu na to místo, tak se podívám a vidím, jak to tam bude vypadat. Potom je už jen jednoduchá cesta, jak to naplnit.

Jakou roli v tomto hraje empatie a vcítění se do těch lidí, kteří tam budou chodit a žít?

Myslím si, že je to to nejpodstatnější věc. Když je soukromý, tak jej musíme nejprve poznat a poté pro něj dokážeme vytvořit prostředí, které je šité přímo na míru jeho rodině. To je velice zajímavá věc.

Ve vaší kariéře nebylo pouze vítězství, ale byly tam určitě i těžké chvíle. Jakou jste prožil nejtěžší situaci?

Byla to zase emoční věc, kdy jsem ve Valticích měl vykácet stromy. Já jsem se tam narodil a tou alejí, kterou mě poprvé rodiče vezli, jsem se díval na ty stromy. Já jsem je měl teď za čtyřicet let pokácet. To bylo asi to nejtěžší, co jsem zažil. Jinak problémy jsou a ty si řešíme. Dnes je část aleje vykácená a jsou vysázeny stromy a rostou nejlépe, jak umí.

Přenášíte s manželkou nadšení se zahradní architekturou i vašim dětem?

Ano, minimálně na to, že děti jsou ve věku deseti let. Takže si tvoří ve svých hrách. Buď navrhují domy a zahrady v Minecraftu, nebo si dělají modely. My je k tomu nenutíme nebo neučíme. Myslíme si, že se musí rozhodnout samy, jak se budou dál vyvíjet. Nicméně prvky tam zasety jsou.

Vy vlastně vyhráváte jeden projekt za druhým a vychováváte dvojčata v pubertě. Musí být nesmírně těžké to skloubit dohromady. Jak to děláte?

Musím říct, že děti jsou v tomto ohledu při nás a chápou to. My jim věci ukazujeme, jezdíme na kontrolní dny a jsou v tomto chápaví. Musím říct, že jsou to parťáci, kteří s námi začínají třeba navrhovat. Dělali jsme hřiště u Otevřené zahrady Nadace partnerství. Nejprve vyslechneme kluky. Díky empatii pochopíme, co si myslí a pak to do projektu integrujeme. My jsme je dokonce dovedli k tomu, aby si nachystali prezentaci pro nadaci, aby v Minecraftu přichystali dětské hřiště. Teď se snažíme, aby to vzniklo.

Jak je složité skloubit s krajinářskou architekturou řízení společnosti?

Myslím si, že je to o výběru lidí. To znamená, že máme část kreativní a část, která musí projekt spočítat a připravit technickou část. Do toho ateliéru mám možnost si vybírat lidi. Fungujeme takovým způsobem, že člověk k nám nejprve chodí určitou dobu na praxi. Poté skoro odhlasujeme, jestli je to parťák do týmu, nebo ne. Je to o těch silných a slabých stránkách. 

Co je podle vás nejsložitější při řízení rodinné firmy?

Asi je nejtěžší si tu práci netahat příliš domů do rodiny. Je to těžké. Myslím si, že je to pouze o tom milovat práci, jak nejlépe člověk umí. Ta naše je opravdu o emocích. S manželkou si musíme opravdu i v těchto věcech vyjít vstříc. Někdy je to opravdu těžké. Řekneme si, teď o víkendu ne, ale mnohdy je to tak, že opravdu jedeme autem a věci probíráme.

Jak se vám podniká v České republice?

Musím říct, že jsem před dvěma lety zakládal společnost s ručením omezeným a včera a nárůst administrativy je opravdu velký. Ono se to nezdá, ale těch papírů je potřeba vyplnit dvakrát víc než před tím. Musí tam být odůvodnění, proč chceme být plátci DPH. Myslím si, že je to čím dál těžší. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s Přemyslem Krejčiříkem si můžete poslechnout v playeru výše.

Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45. 

 

Zdroj: Zet

„Člověk musí svoji práci milovat, jak nejlépe umí,“ říká zahradní architekt Krejčiřík Foto: Zet: Přemysl Krejčiřík a Jan Mühlfeit

reklama

Další články

 1. Merkelová se snaží urovnat spory se spojenci z CSU

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová, která stojí v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU), se snaží na dnešním jednání vyřešit sporné body s bavorskou sesterskou Křesťa…

 2. Bude se v budoucnu pracovat v kavárnách?

  Byznys ·

  Otevřené kancelářské prostory, takzvaný open-space, nefungují a v budoucnu je nahradí kanceláře v kavárnách - kafeláře, míní futuroložka British Telecommunications (BT…

 3. Merkelová bude o koalici jednat s FDP a Zelenými

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poprvé oznámila, že její křesťanští demokraté (CDU) budou o nové vládní koalici vyjednávat se svobodnými demokraty (FDP) a Zele…

 4. Jak posílit demokracii v nejisté době?

  Společnost ·

  Monacký kníže Albert II a bývalý rakouský prezident Heinz Fischer jsou mezi hlavními řečníky konference Forum 2000, která v neděli začne v Praze. Jedenadvacátý ročník …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.