Letecké společnosti volají po návratu nadzvukových letounů

Seznam společností, které chtějí dostat zpátky do oblak nadzvuková letadla, roste. Letecký startup Boom Aerospace přesvědčil už pět aerolinek, aby zainvestovaly do rozvoje jejich dopravního letounu, který by měl dosahovat více než dvojnásobku rychlosti zvuku. Zakladatel a generální ředitel ambiciózní firmy to uvedl na mezinárodním aerosalonu u Paříže.

Boom Aerospace při své prezentaci na Paris Air Show prozradil, že obdržel od pěti aerolinek celkem 76 zakázek na připravovaný nadzvukový letoun, který by měl být nástupcem Concordu. Concorde byl vyvinut v 60. letech a po fatální havárii na pařížském letišti a poklesu zájmu byl v roce 2003 vyřazen z provozu. Nové letadlo by však mělo být ještě rychlejší než Concorde. Výrobci slibují, že dosáhne rychlosti Mach 2,2, zatímco maximální rychlost Concordu činila Mach 2. 

Boom Aerospace si tak klade za cíl snížit dobu letu mezi New Yorkem a Paříží na 3,5 hodiny, ze San Franciska do Tokia za méně než 5,5 hodiny a z Los Angeles do Sydney za pouhých 7 hodin.

Jednou z aerolinek, která bude disponovat tímto letadlem, je společnost Virgin Atlantic britského miliardáře Richarda Bransona. Ta má podle serveru CNN také nárok na prvních deset letounů, které společnost Boom Aerospace vyrobí. Ostatní jména aerolinek, které si nadzvukový letoun již objednaly, ještě nejsou známa. 

Letecký startup na své cestě za obnovením nadzvukových letounů podstoupí dvě vývojové fáze. V první z nich představí malá letadla s názvem XB-1 „Baby Boom“. Bude se jednat pouze o dvoumístná letadla, která potvrdí technologii létání v Mach 2,2. Tento malý letoun by měl zahájit komerční provoz už příští rok. Teprve poté se Boom bude soustředit na větší nadzvukové letadlo s 45 až 55 místy k sezení.

 

 

Zdroj: Zet, CNN

 

 

Letecké společnosti volají po návratu nadzvukových letounů Foto: Boom Aerospace

reklama

Další články

  1. V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rus…

  2. Trumpův mluvčí za sebe hledá náhradu

    Společnost ·

    Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer hledá nástupce, který by převzal jeho roli při pravidelných tiskových brífincích Bílého domu. S odvoláním na zd…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.