Krym ohlásil odtržení od Ukrajiny, připojí se k Ruské federaci

Krymský parlament dnes přijal „zásadní rozhodnutí o členství Krymské autonomní republiky v Ruské federaci, oznámil místopředseda krymské autonomní vlády Rustam Těmirgalijev. Krymské referendum o připojení k Rusku se uskuteční 16. března, tedy o dva týdny dříve, než se předpokládalo.

Ruský parlament zároveň už příští týden může schválit zákon o zjednodušeném začlenění „částí cizích států“ do Ruské federace.

Krymský parlament podle Těmirgalijeva dnes schválil rezoluci o dvou bodech: v prvním rozhodl o vstupu Krymské autonomní republiky do Ruské federace jako její nový subjekt a ve druhém vyhlásil referendum o této otázce na 16. března. V referendu budou obyvatelé Krymu odpovídat, zda jsou pro připojení Krymu k Rusku.

Těmirgalijev podle ruské agentury oznámil, že krymský parlament požádal ruské vedení, aby „zahájilo proceduru začlenění Krymu do Ruské federace“.

Z Moskvy mezitím agentura ITAR-TASS oznámila, že ruský parlament možná už příští týden schválí zákon o zjednodušeném začlenění „částí cizích států“ do Ruské federace. Agentuře to řekl autor návrhu zákona Sergej Mironov. „Otevřeně řečeno, návrh zákona jsem podal kvůli Krymu,“ připustil Mironov.

Dosavadní zákon o připojení nového území k Rusku z roku 2001 předpokládá souhlas státu, jemuž dosud příslušné území patřilo. Mironovova novela tento požadavek podle agentury ITAR-TASS vypouští za podmínky, že obyvatelé tohoto území schválili připojení k Rusku v referendu nebo pokud legitimní státní orgán tohoto území Rusko o připojení požádá.

Podle platné právní úpravy je třeba žádost o vstup do Ruské federace adresovat jejímu prezidentovi; ten žádost konzultuje s vládou a parlamentem a v případě jejich souhlasu navrhuje příslušnou změnu ruské ústavy.

Bezprostředně po Těmirgalijevově oznámení přišla z Moskvy reakce ruských politiků. Místopředseda Státní dumy Sergej Něverov označil rozhodnutí krymských poslanců za historické.

„Jsme jednotný národ, který byl z vůle neodpovědných stranických funkcionářů rozdělen,“ řekl Něverov s odkazem na rozhodnutí někdejšího sovětského vůdce Nikity Chruščova, který před šedesáti lety do té doby ruský Krym věnoval Ukrajině.

Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova byl o rezoluci krymského parlamentu informován prezident Vladimir Putin. „Tahle novinka právě dorazila, prezident byl informován,“ řekl Peskov ruským novinářům.

Zdroj: ČTK

Krym ohlásil odtržení od Ukrajiny, připojí se k Ruské federaci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Ochrana před hackery nebo počítačová špionáž. Taková bude konference IDC Roadshow 2014

  Tech ·

  Profesionálové o oboru IT, nezávislí odborníci i zástupci předních dodavatelů technologických společností budou ve čtvrtek 13. března na pražské konferenci

  Investice Zet: Zychová z Verdi o Ukrajině, Lávička z J&T o Fortuně

  Byznys ·

  Kateřina Zychová, zakladatelka hedgeového fondu Verdi Capital, komentuje v magazínu Investice Zet reakci investorů na ukrajinskou krizi. Milan Lávička, analytik J&…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.