Komentář: Evropa je na rozcestí. Jak se k výsledkům řeckého referenda postaví věřitelé?

Řekové v nedělním referendu přesvědčivou většinou odmítli podmínky věřitelů a podpořili vládu premiéra Tsiprase. Ten teď bude chtít se silným mandátem v zádech pro zadluženou zemi vyjednat příznivější podmínky, mezi které bude téměř jistě patřit odpuštění části dluhu, odklad splátek a poskytnutí dalších půjček, které nebudou vázané na rozsáhlé reformy a škrty. Další osud Řecka a pravděpodobně i budoucnost projektu celé evropské integrace jsou tedy teď v rukou věřitelů. Přistoupí na řecké požadavky, nebo zastaví nouzové financování a dají Řecku pocítit jaké to je, když úplně dojdou peníze?

Alexis Tsipras už naznačil, kde bude hledat spojence pro další vyjednávání. Krátce poté, co bylo jasné, že v referendu zvítězí jeho pohled na podmínky věřitelů, se telefonicky spojil s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. O čem oba politici mluvili, není jasné. Ale právě z francouzského tábora zaznívají často hlasy volající po tom, aby Řecko zůstalo v Evropské unii i eurozóně. Možná je to i proto, že veřejný dluh Francie dosahuje 2 bilionů eur a eskalace řecké krize, která by rozkolísala trhy, by mohla francouzské ekonomice značně uškodit. Jen pro srovnání - veřejný dluh Řecka je přibližně 320 miliard eur.

Francois Hollande ale nebude tím, kdo o budoucnosti Řecka rozhodne. Pomyslné trumfy (kterými jsou v tomto případě peníze) drží v ruce Evropská centrální banka. Pokud nenavýší objem nouzového financování řeckých bank z programu ELA, který je aktuálně zastropován na 89 miliardách eur, dojdou v Řecku peníze - referendum nereferendum. Řecká vláda by pak musela přestat používat eura, protože by jich jednoduše neměla dost. Na řadu by přišla jiná měna, popřípadě dlužní úpisy. Ať tak nebo tak, jejich hodnota by byla určitě menší, než hodnota společné měny.

ECB nebude mít snadné rozhodování. Buď peníze uvolní, čímž by vlastně naznačila, že dluhy se vlastně platit nemusí, protože pomoc nakonec vždycky přijde, nebo naopak dopustí, aby první země historii přestala používat euro. To by ale představovalo citelnou ránu projektu, který dal samotné ECB vzniknout. Projektu eura.

Zde je na místě připomenout dění krátce před referendem. Mezinárodní měnový fond totiž zveřejnil svou zprávu o tom, že jsou řecké dluhy neudržitelné i přesto, že si evropští politici nepřáli, aby se tyto informace dostaly v pro ně nevhodnou chvíli na veřejnost. Napětí už tedy bylo patrné i mezi těmi, kteří spolu v otázce Řecka vždy táhli za jeden provaz.

Jistota je teď jen jedna. Rozhodnutí, které věřitelé udělají, bude politické rozhodnutí. Určí, kterým směrem se Evropa vydá z křižovatky, na které právě stojí.

 

Autor je vedoucím editorem rádia ZET (janis.aliapulios@zet.cz)

Komentář: Evropa je na rozcestí. Jak se k výsledkům řeckého referenda postaví věřitelé? Foto: ČTK/ZUMA/Nikolas Georgiou

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.