Křetinského EP Energy odkoupila elektrárny dodávající Budapešti 60 % tepla

Firma EP Energy Daniela Křetinského získala od francouzské společnosti EdF podíl 95,6 procenta v maďarských teplárnách Budapesti Erömü. Pod ně spadají tři plynové elektrárny dodávající Budapešti 60 % spotřeby tepla. Transakci musí ještě posoudit maďarský antimonopolní úřad. O obchodu informoval server iHNed.cz  

Pod Budapesti Erömü spadají plynové teplárny Kelenföld, Újpest a Kispest, které produkují také elektřinu. Pro výrobu elektřiny mají dohromady výkon přesahující 400 megawattů a pro produkci tepla mají instalovanou kapacitu zhruba 1180 megawattů. Na výrobě elektřiny v Maďarsku se podílejí třemi procenty.

Souhlas s transakcí, musí vedle maďarského antimonopolního úřadu vyslovit také francouzské ministerstvo hospodářství, uvádí ihned.cz.

EP Energy je největším dodavatelem tepla v Česku a současně druhým největším domácím výrobcem elektrické energie. Vedle českého trhu společnost dosud působila na Slovensku a v Německu. Firma spravuje energetické aktivity Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který Daniel Křetínský vlastní spolu s podnikatelem Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T.

EPH letos v lednu koupil v Itálii šest plynových a jednu tepelnou elektrárnu s celkovým výkonem 4 500 megawattů. Ve stejné době holding dokončil převzetí společnosti vlastnící černouhelnou elektrárnu Eggborough ve Velké Británii. EPH tak nyní zahrnuje čtyři desítky podniků z Česka, Slovenska, Německa a Polska, které působí v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem.

 

Zdroj: ČTK

 

Křetinského EP Energy odkoupila elektrárny dodávající Budapešti 60 % tepla Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.