„Když lze nahradit velké igelitové tašky, tak proč ne i malé plastové sáčky,“ říká Dvořáková

Řada podnikatelských nápadů přijde lidem na mysl díky vlastní uživatelské zkušenosti. Jinak tomu nebylo ani u dvojice studentek medicíny Terezy Dvořákové a Hany Němcové, které už se nemohly dívat na doma se hromadící mikrotenové sáčky. Rozhodly se hledat efektivnější a zároveň ekologičtější náhradu. O tom, jak složité bylo přivést takzvaný Frusack na český trh hovořila Dvořáková v pořadu Margarety Křížové Podnikání od A do Zet.

Vzniklo to čistě z uživatelské zkušenosti. V podstatě jsme vyšly jen z toho, že nás štvaly plastové sáčky, které se nám doma hromadily. Ve chvíli, kdy jsme se nad tím trochu zamyslely nám došlo, že je to úplně zbytečný vynález, a že když lze nahradit velké igelitové tašky, tak proč by nebylo možno nahradit i ty malé plastové sáčky,“ říká na rádiu Zet Dvořáková. 

Samy proto přišly s materiálem, ze kterého ekologickou alternativu mikrotenových sáčků vyrobit. Jedná se o tkaninu z polymléčné kyseliny, díky které je Frusack znovupoužitelný a zároveň kompostovatelný. Najít ale se dodavatele materiálu nebylo tak jednoduché, kterého nakonec našly až ve Švýcarsku. S ním se nakonec po Skypu dohodly na dodání menšího vzorku na ozkoušení tkaní. To však byl problém číslo dva - najít českou tkalcovnu, která půjde do toho pracovat s novým materiálem. Z prvního vzorku to navíc nedopadlo, tam byly problémy,“ dodala Dvořáková.

Souběžně s tím ale zakladatelky sháněly finance na reálný rozjezd projektu. Měly jsme štěstí, že se nám podařilo dostat na Prague Design Week ještě úplně v začátku, kdy ten projekt byl jako koncept a neměly jsme ještě ten materiál. Tam jsme našly investora, takže začátky podnikání byly zaplacené tou investicí,“ řekla na rádiu Zet Dvořáková. Vedle toho se jim podařilo získat peníze i pomocí crowdfundingu. V kampani na HitHitu se jim povedlo vybrat více než čtyřnásobný obnos, než si stanovily.

Velký zájem veřejnosti je však překvapil těžké chvíle si obě slečny prožily i u svého úspěchu. Když bych to měla shrnout, tak v té výrobě se následně kazilo všechno, co mohlo. Od řezání přes šití. Byly problémy s dodavateli, protože jsme se to učily jak my, tak ti dodavatelé. Než se tedy nastavil nějaký systém, tak to trvalo a dodávky se poměrně zdržely,“ uvedla Dvořáková. Nyní už jsou však tyto problémy zažehnány a brzy se bude rozjíždět e-shop. Frusack nicméně míří vysoko, chce proniknout i na evropská a světový trh díky další crowdfundingové kampani na platformě Kickstarter.

 

 

 

Pořad Podnikání od A do ZET připravuje a moderuje investorka a mentorka Margareta Křížová.

 

Premiérový díl pravidelného pořadu Podnikání od A do ZET si můžete naladit na rádiu Zet každé druhé úterý krátce po 9:45 na těchto frekvencích. Nejnovější rozhovor s Terezou Dvořákovou si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

„Když lze nahradit velké igelitové tašky, tak proč ne i malé plastové sáčky,“ říká Dvořáková Foto: Frusack

reklama

Další články

 1. Ve věku 84 let zemřel kardinál Miloslav Vlk

  Společnost ·

  Ve věku 84 let v sobotu zemřel kardinál Miloslav Vlk. Informoval o tom pražský arcibiskup Dominik Duka. Vlk trpěl rakovinou plic s metastázami do kostí. …

 2. Rockaway kupuje knižního lidra Euromedia Group

  Byznys ·

  Investiční skupina Rockaway oznámila, že podepsala dohodu o koupi Euromedia Group, napsal dnes server E15.cz. Transakce se uskutečnila s podporou skupiny Czech Media I…

 3. Warholův portrét Maa jde do aukce v Hongkongu

  ·

  Obraz popartového umělce Andyho Warhola, který ztvárňuje předsedu Komunistické strany Číny Mao Ce-tunga, bude 2. dubna vydražen na aukci v Hongkongu. Očekává se, že by…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.