Katalánský premiér učinil ústupek španělské vládě a nahradil obviněné ministry

Katalánský předseda vlády Quim Torra v úterý učinil ústupek španělské vládě, když ze seznamu budoucích ministrů vyřadil dva uvězněné separatistické politiky a dvojici jejich kolegů ukrývajících se před justicí v zahraničí. Otevřel tím cestu k ustavení vlády dosud blokované Madridem. Informoval o tom deník La Vanguardia, podle kterého by během nejbližších dnů mohla skončit správa centrální vlády nad Katalánskem.

Torra vybral náhradníky za Jordiho Turrula a Josepa Rulla, kteří jsou ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury v souvislosti s loňským jednostranným vyhlášením katalánské nezávislosti. Další dva náhradníci se chopí úřadů, které původně měli vést Toni Comín a Lluís Puig, kteří kvůli stejným obviněním setrvávají v Belgii, jež zamítla španělskou žádost o jejich vydání.

Právě účast obviněné čtveřice mezi 13 katalánskými ministry byla zásadní překážkou pro to, aby kabinet premiéra Mariana Rajoye schválil jmenovací dekret regionální vlády. S ustavením nové katalánské vlády má přitom skončit uplatnění ústavního článku 155, na jehož základě po podzimním vyhlášení nezávislosti katalánským parlamentem převzal Madrid přímou správu nad tímto autonomním regionem Španělska.

Rajoy by měl podle španělských médií v nejbližších dnech schválit publikaci jmenovacího dekretu v úředním věstníku, čímž bude nová vláda fakticky ustavena.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Katalánský premiér učinil ústupek španělské vládě a nahradil obviněné ministry Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Bilý dům odložil sankce proti KLDR

  Společnost ·

  Bílý dům plánoval v úterý vyhlásit nové rozsáhlé sankce proti Severní Koreji, ale vzhledem k obnoveným nadějím na setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-una je v pondělí od…

 2. Do USA míří vysoký severokorejský činitel

  Společnost ·

  Bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol, který nyní řídí agendu vztahů s Jižní Koreou, míří přes Peking do Spojených států. V úterý to uvedla jihokorejsk…

 3. Coca-Cola zahájí v Praze výrobu mléka pro Evropu

  Byznys ·

  Nápojářská firma Coca-Cola HBC ČR a Slovensko v úterý otevřela v pražských Kyjích dvě zmodernizované linky za více než 300 milionů korun. Bude nově vyrábět nápoje rost…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.