Japonsko ruší plány na výstavbu olympijského stadionu, byl příliš drahý

Japonská vláda se rozhodla zrušit plány na výstavbu stadionu pro olympijské a paralympijské hry v roce 2020. Návrh stadionu od britské architektky Zahy Hadidové čelil kritice zejména kvůli vysokým stavebním nákladům, které dosáhly až dvou miliard dolarů. Podle japonského premiéra Šinzóa Abeho musí vláda najít nový design stadionu a „začít znovu od nuly“. Abe ale ujistil, že nový stadion bude dokončen včas. Informoval o tom server BBC.

Zpoždění ve výstavbě ale znamená, že stadion v nové podobě už nebude včas připraven pro Mistrovství světa v rugby, které má Japonsko hostit roku 2019. Premiér Abe se i přesto rozhodl od původních plánů stadionu upustit. Cena arény se totiž z původně plánované jedné miliardy dolarů dostala až na dvě miliardy dolarů. Stadion tak měl být větší a dražší, než všichni jeho nedávní předchůdci.

Úplně prvotní plány architektů však počítaly s cenou 3 miliardy dolarů. Velikost stadionu měla být třikrát větší, než toho z Londýna 2012. Architektka Hadidová ale v listopadu roku 2014 svůj návrh přepracovala a stadion zmenšila. Výsledný design si vysloužil přezdívku „želva“ nebo „cyklistická přilba“. Nebyla by to navíc první spolupráce Hadidové na olympijských hrách, pro Londýn 2012 totiž navrhla plavecký stadion.

Podle BBC jsou olympijské stadiony problémem samy o sobě. Mnohé ze stadionů v Athénách, kde se letní olympiáda konala v roce 2004, stojí nyní opuštěné a zarostlé. Takzvané „Ptačí hnízdo“ z olympijských her v Pekingu 2008 stálo půl miliardy dolarů. Dnes slouží jen zřídka k jiným účelům, než jako turistická atrakce. Dokonce i aréna z uplynulé olympiády v Londýně, která byla navržena tak, aby se dala demontovat, prochází problematickou a nákladnou transformací na fotbalový stadion.

 

Zdroj: BBC, Zet

Japonsko ruší plány na výstavbu olympijského stadionu, byl příliš drahý Foto: BBC

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.