Jakou hodnotu mají pchjongčchangské olympijské medaile?

V pořadí XXIII Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjončchangu jsou v plném proudu. O cenné olympijské kovy bojuje téměř 3000 sportovců z celého světa. Největším oceněním je zlatá medaile. Jaká je její skutečná hodnota? O tom už více informoval portál Forbes. 

Co se týče sportu, tak se hodnota olympijské medaile nedá ocenit. Co je možné vyčíslit, je nominální hodnota medaile. Cena pchjongčchangské zlaté olympijské medaile se pohybuje přibližně okolo 570 dolarů (11 970 korun  cenu Forbes stanovil na základě současné hodnoty zlata a stříbra). Cena je tak o trochu vyšší, než v rámci předchozích olympijských her v Rio de Janeiru nebo ruském Soči.

Hodnota zlaté medaile z Pchjongčchangu se ovšem nevyrovná rekordní hodnotě medaile z Letních olympijských her v Londýně z roku 2012. Tenkrát se její cena vyšplhala na 708 dolarů (14 868 korun).

Je zapotřebí si uvědomit, že zlatá medaile není ve skutečnosti úplně tak zlatá. Zlato má totiž pouze na svém povrchu. Jako celek je totiž stříbrná.

 Zdroj: YouTube / PyeongChang 2018

Letošní zlatá medaile podle Forbesu váží 586 gramů. Jde tak o vůbec nejtěžší cenný kov v historii olympijských her. Zlato v medaili přitom obsahuje pouhých šest gramů (jde o minimální požadavek, který stanovil Mezinárodní olympijský výbor). Zbývajících 580 gramů je vyrobeno ze stříbra (požadované minimum musí dosahovat nejméně 92,5 % stříbra).

Jestliže by byla celá medaile vyhotovena ze zlata, tak by její hodnota dosahovala přibližně ceny 25 tisíců dolarů (525 tisíc korun). To je důvod, proč poslední zlatou medaili získali olympionici v roce 1912.

Váha stříbrné medaile odpovídá 580 gramům. Obsahuje 99,9 procent stříbra (převyšuje tak minimální požadavek). Její hodnota pak dosahuje přibližně na 313 dolarů (6573 korun). Bronzový cenný kov váží 493 gramů, z 90 procent je vyrobena z mědi a 10 procent tvoří zinek. Nominální hodnota bronzové medaile je zanedbatelná. Pro sportovce je její cena samozřejmě nevyčíslitelná. 

Každá medaile je 92,5 mm široká, na délku má 109 mm a tloušťka odpovídá od 4,4 milimetrů do 9,42 mm. Olympionici dosáhnou celkově na 259 sad medailí.

Návrh medaile

Nejde ovšem pouze o peněžní hodnotu medaile odrážející se od hodnoty kovů. Důležité je i umělecké zpracování, které se váže k samotným olympijským hrám a pořadatelské zemi. Ta nese zodpovědnost za výrobu medailí a za samotný návrh.

Design nejnovějších olympijských medailí vytvořil slavný jihokorejský designér Lee Suk-woo. Na medailích jsou zobrazena slova tvořená z korejské abecedy (takzvané Hangeul). Design medailí je moderní a dynamický.

Povrch medailí připomíná strukturu kmenů stromů. Organizátoři uvádějí, že jde o symbol práce, kterou bylo zapotřebí vynaložit při rozvoji korejské kultury a v rámci samotných Zimních olympijských her v Pchjongčchangu.

Zadní strana medaile obsahuje i název sportovní disciplíny společně s oficiálním znakem letošních olympijských her. Sněhovou vločku na medaili tvoří písmena z korejské abecedy (počáteční písmena Pchjongčchangu -평창). Medaile rovněž obsahuje korejskou filozofickou symboliku – nebe, země a člověk.

 

 

Zdroj: Forbes, Zet

Jakou hodnotu mají pchjongčchangské olympijské medaile? Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Ruská armáda zakáže vojákům chytré telefony

    Společnost ·

    Ruské ministerstvo obrany uvažuje nad tím, že v rámci celého centrálního aparátu zakáže používání chytrých mobilních telefonů. Konkrétně se pak jedná o velitelství a v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.