Izraelské banky podle HRW pomáhají v budování ilegálních izraelských osad

Izraelské banky napomáhají budování nelegálních židovských osad na území okupovaného Západního břehu Jordánu. Nabízejí totiž finanční služby novým osadníkům a místním radám. Informace vycházejí ze zprávy zveřejněné organizací na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Izraelské banky podle ní podporují rozšiřování osad, čímž přispívají k porušování práv Palestinců.

Izraelské a zahraniční banky mohou mít vinu i v případě, že mají vlastnický podíl na domech v osadách. Vzhledem k tomu, že izraelské zákony omezují finanční obnos, který mohou developeři žádat od kupců, bývají banky přímými partnery v projektech týkajících se budování nových osad, uvádí HRW.

Izrael se zmocnil Pásma Gazy, Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma za války v roce 1967. Na Západním břehu Jordánu žije asi 400 000 izraelských osadníků a dalších 200 tisíc je ve východním Jeruzalémě, který Izrael anektoval bez souhlasu mezinárodní komunity. Z Gazy se Izrael stáhl v roce 2005.

Převážná část mezinárodního společenství označuje osady za nelegální a v rozporu s vytvořením nezávislé Palestiny. Izrael trvá na tom, že budoucnost osad musí být vyřešena v rámci mírových rozhovorů s Palestinci.

Izraelské banky na výzvu k reakci, kterou obdržely od HRW, neodpověděly. Asociace bank v Izraeli, která hlavní banky v zemi zastupuje, se ke zprávě HRW odmítla vyjádřit. HRW izraelské banky vyzvala, aby zavřely své pobočky v osadách a neposkytovaly služby napomáhající jejich budování.

Právní poradkyně Anne Herzbergová z izraelské nevládní organizace NGO Monitor uvedla, že HRW se zaměřila na izraelské banky s cílem snížit jejich atraktivitu pro investory a obvinila HRW z podpory bojkotu Izraele. Herzbergová rovněž podotkla, že šéf HRW pro Izrael a Palestinu Omar Shakir čelí deportaci, jelikož je obviněn z podpory bojkotu Izraele. Shakir vinu odmítá a kvůli rozhodnutí o vyhoštění se soudí s izraelskou vládou.

 

 

Zdroj: ČTK

Izraelské banky podle HRW pomáhají v budování ilegálních izraelských osad Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Bilý dům odložil sankce proti KLDR

  Společnost ·

  Bílý dům plánoval v úterý vyhlásit nové rozsáhlé sankce proti Severní Koreji, ale vzhledem k obnoveným nadějím na setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-una je v pondělí od…

 2. Do USA míří vysoký severokorejský činitel

  Společnost ·

  Bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol, který nyní řídí agendu vztahů s Jižní Koreou, míří přes Peking do Spojených států. V úterý to uvedla jihokorejsk…

 3. Coca-Cola zahájí v Praze výrobu mléka pro Evropu

  Byznys ·

  Nápojářská firma Coca-Cola HBC ČR a Slovensko v úterý otevřela v pražských Kyjích dvě zmodernizované linky za více než 300 milionů korun. Bude nově vyrábět nápoje rost…

 4. Mánesův most se poprvé v historii otevře kultuře

  Komerční sdělení ·

  Na pražském Mánesově mostě se poprvé v historii uskuteční kulturní akce. V sobotu 2. června se přímo na mostě koná oslava sousedství mezi Čechy a Němci. Namísto aut a …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.