Izrael posiluje jednotky v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu

Izrael zdvojnásobí své bojové jednotky v Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu. V sobotu to podle agentury AFP uvedla izraelská armáda. Izraelci mají za to, že v pondělí, kdy bude americká ambasáda přesunuta z Tel Avivu do Jeruzaléma, budou palestinské protesty násilnější a rozsáhlejší, než kdy dříve.

Slavnostní otevření amerického zastoupení se navíc koná den před palestinskou připomínkou nakby, tedy katastrofy, za niž Palestinci označují vznik Izraele v roce 1948. Z nového státu tehdy uprchly nebo byly vyhnány statisíce Palestinců.

Přesunutí ambasády, o kterém v prosinci rozhodl americký prezident Donald Trump, ocenila izraelská vláda, krok ale pobouřil Palestince, podle nichž tak nemůže být Washington již považován za nestranného zprostředkovatele mírových rozhovorů.

Palestinská radikální organizace Hamás, která v Pásmu Gazy vládne, využívá protesty jako test, kolik manifestantů dokáže shromáždit a jakou míru agrese posléze vyvinou proti izraelským vojákům, řekl listu Haarec představitel izraelské armády. Izraelské ozbrojené síly se obávají, že se Hamás v pondělí pokusí o masivní útok a narušení hraničního plotu a pokusí se přitom unést izraelské vojáky, házet granáty a umisťovat rozbušky.

Vůdce Hamásu Jahjá Sinvár prohlásil, že tentokrát budou protesty na hranici „rozhodující“ a vedení Hamásu je „připraveno zemřít spolu s desítkami tisíc“ Palestinců.

Izraelská armáda odhaduje, že se v pondělí v 17 ohniscích podél hranice palestinského Pásma Gazy sejde na 100 000 protestujících. Připomíná, že během protestu v pátek tento týden bylo ohnisek pět. V pondělí se k demonstrantům podle izraelské strany patrně přidají i palestinští obyvatelé okupovaného Západního břehu Jordánu a východní části Jeruzaléma, kteří byli dosud spíše pasivní.

Podle oznámení mluvčího izraelské armády z sobotního večera se počítá s nasazením tří pěších brigád, dvou v Pásmu Gazy a jedné na okupovaném Západním břehu Jordánu. Východní palestinskou část Jeruzaléma okupovanou a anektovanou Izraelem bude mít na starost policie. Mobilizováni budou na pomoc armádě i izraelští pohraničníci, kteří spadají pod policii, bližší detaily ale mluvčí nesdělil.

Palestinci pořádají páteční protesty od konce března, tento týden se konal sedmý. Dosud bylo při protestech podle palestinských zdravotnických zdrojů zabito 53 Palestinců.

 

 

Zdroj: ČTK

Izrael posiluje jednotky v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.