Itálií otřáslo další zemětřesení

Centrální Itálii dnes postihlo další silné zemětřesení. Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v hloubce deseti kilometrů. Otřesy, které oblast zasáhly v 07:40, byly cítit v široké oblasti od Bolzana po Neapol, informují italská média. Rozsah škod je značný, v řadě měst a obcí se zřítily budovy, včetně kostelů. Úřad civilní ochrany uvedl, že zatím nejsou hlášeny žádné oběti na životech, pouze několik desítek zraněných.

První údaje o otřesech se výrazně rozcházely. Americká geologická služba USGS první údaj o síle zemětřesení stanovila na 7,1 stupně, ale záhy intenzitu snížila na 6,6 stupně. Evropská seizmologická agentura EMSC naměřila 6,7 stupně.

Epicentrum bylo podle USGS ve vzdálenosti zhruba 68 kilometrů jihovýchodně od Perugie. Otřesy vyvolaly mezi obyvateli paniku, vyděšení lidé vybíhali do ulic. Podle agentury ANSA byly záchvěvy citelné mimo jiné v Anconě a ve Florencii, zejména ve vyšších patrech budov.

Na některých místech bylo přerušeno telefonické spojení. V Římě úřady z preventivních důvodů zastavily provoz na dvou centrálních linkách podzemní dráhy.

Představitel regionální civilní ochrany Cesare Spuri sdělil, že z řady měst a obcí přicházejí zprávy o zřícených budovách. V historickém městečku Norcia, které se nachází v blízkosti epicentra nových otřesů, se zřítily dva kostely, včetně katedrály svatého Benedikta, uvedla ANSA.

Starosta vesnice Arquata Aleandro Petrucci řekl, že celá obec je po dnešním zemětřesení zničená. „Arquata už neexistuje, všechno spadlo,“ citovala jej média. Tato vesnice utrpěla vážné škody už při zemětřesení z 24. srpna.

Podobně je na tom obec Ussita, kterou už zdevastovaly středeční otřesy. „Je to katastrofa, katastrofa!“ řekl agentuře ANSA starosta Marco Rinaldi. „Spal jsem v autě a viděl jsem peklo,“ dodal.

Dnešní otřesy jsou zřejmě dalšími následnými záchvěvy po zemětřesení, které zasáhlo centrální oblasti Itálie ve středu. Způsobilo rozsáhlé materiální škody, jeden člověk při něm zemřel a několik tisíc lidí od té doby přežívá v provizorním ubytování. Řada lidí přespává podobně jako Rinaldi ve svých automobilech.

Předchozí srpnová katastrofa si ve stejném regionu vyžádala životy asi 300 lidí.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Itálií otřáslo další zemětřesení Foto: ČTK/AP

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.