Investice Zet: Přítomnost centrálních bank na akciových trzích není zdravá

Centrální banky se v posledních letech pustily do nákupu akcií. Ty pro ně přitom ještě donedávna představovaly rizikovější aktivity. Důvodem je skutečnost, že centrální banky už nemají možnosti co jiného odkupovat. Vlastní totiž značný objem vládních dluhopisů. Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v pořadu Investice Zet ale říká, že přítomnost centrálních bank na akciových trzích není zdravá. Nejednají totiž s vlastními penězi. 

Tato skutečnost představuje rozdíl oproti situaci, když do akcií investuje soukromý fond. Tomu totiž hrozí reálná ztráta. U centrální banky tomu tak není. Její ztráta je pak spíše účetní záležitostí. Portfolioví manažeři tak nenesou takřka žádnou odpovědnost za jejich případná rozhodnutí.

„Určitě stav, kdy jsou centrální banky intenzivně přítomné na akciových trzích, není zdravý. Myslím si, že dlouhodobě by trhům pomohlo právě to, kdyby se jejich přítomnost více snížila,“ řekl Kovanda na rádiu Zet.

Jako názorný příklad uvádí Kovanda japonskou centrální banku (Bank of Japan). V jejím případě je to dané tím, že nemá co dalšího odkupovat. Tím pádem se musí poohlédnout po jiných aktivech, které představují právě akcie.  Jde o rizikovější obchod ve formě burzově obchodovaných fondů takzvaných ETF (fondy, které oproti klasickým otevřeným podílovým fondům vydaly své akcie. Díky tomu banky mohou s akciemi obchodovat na oficiální burze - pozn. redakce). Japonská centrální banka je největším akcionářem ve formě ETF. Odkoupila tak akcie významných japonských společností, mezi něž například patří výrobce sójových omáček Kikkoman.

Kovanda ovšem hovoří i o dalším důvodu, proč centrální banky investují do akcií. „Druhá věc je, že bobtnají také jejich devizová portfolia a devizové rezervy. Zpětně to pozorujeme i v případě České národní banky (ČNB). Zde se centrální banky zase snaží část devizových rezerv investovat  do akcií, aby diverzifikovaly riziko a aby dosáhly v časech takřka nulových sazeb a výnosů u dluhopisů určitého přece jenom zajímavějšího výnosu a zajímavějšího zhodnocení,“ sdělil Kovanda. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Přítomnost centrálních bank na akciových trzích není zdravá Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: KLDR odpálila třetí raketu ve třech týdnech

  Společnost ·

  Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Jde o třetí úspěšný test během tří posledních týdnů. Podle poz…

 2. Macron přijme Putina ve Versailles

  Společnost ·

  Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijme hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkají v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy …

 3. KLDR testovala nový systém protivzdušné obrany

  Společnost ·

  Severní Korea v nedli oznámila, že provedla test nového systému protivzdušné obrany. Na zkoušku dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un, který zároveň nařídil masovou v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.