Investice Zet: Přichází „Trump efekt“, Fed zvýší úrokové sazby a pár dolar euro dosáhne parity

Trh čeká, že v prosinci už americká centrální banka (Fed) v čele s Janet Yellenovou zvýší úrokové sazby. Měnový trader a mentor z webu 1fx Tomáš Vobořil v pořadu Investice Zet říká, že je tady „Trump efekt“. Nově zvolený prezident Donald Trump se chystá snížit daně a bude rovněž investovat do infrastruktury. To přitom potáhne inflaci, což povede ke zvyšování úrokových sazeb. Vobořil rovněž říká, že velkou šancí je i skutečnost, že měnový pár euro dolar dosáhne parity. 

Trumpovo vítězství v amerických prezidentských volbách sehrálo vysokou roli v růstu dolaru. Od jeho zvolení americká měna stoupla zhruba o čtyři procenta. „Roli v tom sehrály nicméně i jiné vlivy. Dolar se totiž relativně dlouho plácal v poměrně úzkém rozmezí. Za celý letošní rok to vlastně bylo mezi 1,10 a 1,15. Ve velmi úzkém rozmezí se vlastně plácal i od začátku roku 2015,“ řekl investiční stratég České spořitelny Miroslav Plojhar na rádiu Zet.

Trump svým chováním může podle Plojhara rovněž ovlivnit úrokové sazby. Trump nyní deklaroval, že sníží daně a zvýší výdaje na infrastrukturu. Také přemýšlí o nových pořádcích v mezinárodním obchodu. Tato forma protekcionismu může vést ke zvýšení inflace. Důsledkem toho poté vzrostou úrokové sazby ruku v ruce s posílením dolaru.

„V Americe se hovoří o zvyšování úrokových sazeb. Někdy okolo 13. až 14. prosince má být další výbor v Americe s Janet Yellenovou. Spekuluje se o tom, že sazby půjdou nahoru. Je tady ten Trump efekt. Bavíme se o tom, že Trump bude skutečně snižovat daně a bude investovat do infrastruktury. To potáhne inflaci a bude to zvyšovat úrokové sazby,“ uvedl Vobořil. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Přichází „Trump efekt“, Fed zvýší úrokové sazby a pár dolar euro dosáhne parity Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

    Byznys ·

    Český e-shop Mall.cz příští týden otestuje doručování zásilek dronem. Oznámil, že bude prvním českým e-shopem, který vyzkouší automatizované předání zásilek příjemci. …

  2. Zeman patří podle Spiegelu mezi Putinovy věrné

    Společnost ·

    Za věrného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi označil německý magazín Der Spiegel českého prezidenta Miloše Zemana. Spíše než na západ se orientuje na východ, mín…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.